Weekly Results for July 2017

Sunday 16th July

Harry Hawkes 10

Pos         Name                Time                     

288         Kerstin Luksch     01:24:11

324         Lisa Watson        01:26:48

528         Angela Duff        01:42:22     PB

567         David Carlin        01:47:24

592         Louise Keenan     01:51:34

 

Race to the Stones

Pos         Name                 Time

271          Dominic Wallace   13:31:43               100k

88           Jess Hood            08:19:51               50k

 

Fairlands Valley Challenge - Marathon

Pos         Name                 Time

2              Rafal Machnik       03:50

42            Piers Keenleyside  06:02

 

Tarrant Valley 10

Pos         Name                 Time

174         Rhiannon Williams  1:00:35

          

Sunday 9th July

Chirk Half Marathon

Pos     Name                    Time             Cat               Pos     Gen Pos         

35       Campbell Easton     1:44:42           Male 21-34     11         33

277     Christine Dixon        2:43:48          Female 21-34  24        80.    

    

We Love Manchester 10k 2017

Pos     Name                      Time             Cat              Pos     Gen Pos

939     Matthew Kay             00:57:31        MOPEN         435     744             PB

 

Saturday 8th July

Ilkley Harriers Addingham Gala Fell Race 2017

Pos     Name                      Time               Summit Time           Summit Pos

56        Andy McFarlane       1.10.50              42.03                          57                   

 

Friday 7th July

Ealing Mile

Pos     Name                               Time

2          James Linney                     00:05:42

5          Tim Ward                           00:05:53 PB

7          Jonathan Martin                 00:06:04

10        Paul Roberts                       00:06:21

13        Wei Hei Kipling                   00:09:32

 

Sunday 2nd July

Summer League - Dulwich

Pos     Name                               Time              Cat Pos         Cat                 

8         Jose Manuel Pabon              00:29:39         6                    SM     

28       Ralph Dadswell                    00:31:54          1                    M50

43       Rob Willin                           00:34:40          3                   M55   

5         Yvonne Linney                    00:35:00          1                    F40    

50       Tim Ward                           00:35:22         29                   SM     

51        Dominic Wallace                00:35:25           4                  M50   

61        Gary Hobbs                       00:37:10           7                   M45   

62        Dave Powlson                    00:37:15         10                   M40   

70        Henry Dadswell                 00:37:48          2                   MU17

72        Jonathan Golub                 00:38:07          7                   M50   

74        Marek Waszczuk                00:38:28          6                   M55   

75        Paul Roberts                      00:38:34         7                    M55   

77        Neil Enskat                        00:38:47          8                    M45   

81        Paul Robinson                    00:39:28           1                    M65   

82        Alan Knott                        00:39:28         40                    SM     

83        David Bone                       00:39:19           9                    M55   

20        Elizabeth Adams               00:40:32           1                    F55    

21        Heidi Vickery                     00:40:37           2                   F35    

26        Louise Plank                      00:41:26            7                   F40    

29        Sjenka Leslie                     00:41:37            4                   F45    

95        Jeremy Pitt                       00:43:23           11                   M50   

98        Dick Overton                    00:44:37            2                  M70   

100      Michael Limpert                00:45:58            6                   M60   

101      Matt Kay                           00:46:59           44                    SM     

55       Caroline Rush                   00:50:47             9                    F50  

60       Catherine Mulrenan          00:52:42            15                    F40    

61        Sonja Knoll                       00:52:42            19                    SF      

 

Ickenham 5 Miler

Pos     Name                                    Time               Cat      Pos     Gen Pos

29       Douglas Buckeridge                  00:34:28         M60       1          26

118      Lisa Snell                                 00:43:02         W40       11        24

170     Teresa Anderson                       00:46:33         W60        2        52

204     Kim Bobsin                               00:52:54         W50        9        73

206     Laura Shaw                              00:53:38         F            29        75

207     Linda Austin                             00:53:21         W50       11        76

208     Marion Keating                         00:53:32         W50       12       77

210      Catherine Lambert                  00:53:46         W50       13       79

225      Marie Wilkinson                      00:55:56         W50       16       94

 

Great Newham London 10k

Pos     Name                                   Time

494     Mike Duff                                00:45:40

1464   Paul Barry                                00:52:15

2073   Francina Mendoza                   00:55:26

2307   Zoe Lawton                             00:56:44

3398   Angela Duff                             01:01:53

5129   James Linney                           01:14:28

 

Saturday 1st July

Charmouth Challenge

Pos     Name                                    Time               Cat      Pos     Gen Pos

18       Tom Green                                01:02:26           M         11         17

Weekly Results for June 2017

Wednesday 28th June

LBH 3 Bridges Relay

Ladies
Crested Eagle

Sarah Bailey 14:49
Hannah Copland 16:09
Sophie Foxall 17:02

Little Eagle
Malgorzata Kucharska 17:02
Marion Bolster 17:10
Charlotte Johnson 18:07

Booted Eagle
Charlotte Levin 18:35
Nicola Miller 19:05
Rebecca Greenhalgh 20:22

Men’s

Golden Eagle
Jose Manuel Pabon 13:18
Matt Kaufman 13:30
John Foxall 13:31
Harry Claxton 14:31

Bald Eagle
Kieran Santry 14:27
Tim Ward 15:26
Ralph Dadswell 15:27
Mike Duff 15:31
 

Open Meeting - Perivale Track

100 Metres Round 1 Race 1

Pos         Name                          Cat         Time

3              Mike Duff                      M40       14.44

100 Metres Round 2 Race 3

5              Mike Duff                       M40       15.19

Mile Race 2

14            Thomas Martini               M40       6:02.82

5000 Metres Race 1

1              Tom Green                     SM         18:15.21

4             Sarah Bailey                   SW         19:45.23

5             Jennifer Bushell              SW         20:44.41

6             Claire Morris                   W35      20:45.74

7             Hannah Copeland            W40      20:57.05

5000 Metres Race 2

3               Ewan Fryatt                   M35      17:47.98

Long Jump

4               Sarah Bailey                   SW        3.91 +1.5

 

Sunday 25th June

Munich Half Marathon

             02:34:25         Antonio Madrid

             02:40:16         Claudia Aviles

             02:40:16         Sonja Knoll

 

The ISEH 5k Run - Regents Park (Club Champs Race)

Pos      Chip Time      Name                        Category        Cat Pos           Gen Pos

3          00:18:05          EwanFryatt                Senior Male             1                       3    (3rd)

5          00:19:02          Tom Green                  Senior Male           3                       5     PB

7          00:19:08          Rafal Machnik             Senior Male           4                       7

8          00:19:37          Ralph Dadswell           Male Vet 50           1                       8

16        00:21:24           Hannah Copeland       Female Vet 40       1                        2     (2nd)

18        00:22:24          Gary Hobbs                 Male Vet 45          1                      16

22        00:23:20          Yvette Burton             Female Vet 35       1                       4

24        00:23:48          Mike Duff                   Male Vet 40           1                      19

25        00:23:50          Lucy Rigg                   Female Vet 45       1                       6

26        00:24:03          DavidBone                  Male Vet 55          1                      20

27        00:24:10           Lorraine Hill                Female Vet 50      1                       7

32        00:25:12           Rhiannon Williams       Senior Female      1                       9     PB

34        00:25:41           DinekeAustin              Female Vet 65      1                      11

36        00:26:14           Lisa Grover                 Female Vet 35      3                     13

38        00:26:55          Trevor Pask                 Male Vet 55         3                     24

40        00:27:15           Lisa Emerson              Female Vet 45      2                      16

47        00:29:13           Angela Duff                Female Vet 35      4                      18     PB

53        00:29:30          Caroline Rush             Female Vet 50      2                      22     PB

 

Midsummer Munro Half Marathon

Pos        Name                Time

84           Thom Martini      2:32:09

116           Sarah Mac         2:41:10 

 

La Transleonade Marathon - Finistere, France

91           Piers Keenleyside   3:44:32              MV60         2

 

Swansea Half Marathon

Pos         Name                Chip Time            Cat         Cat Pos               Gen Pos

2042       Paul Barry             2:00:01                 MV60+      38                       1607

2984       Matt Kay              2:13:56                 SenM       1157                       2077      PB

3951       Lynda Bennett      2:26:04                 SenF         585                       1514

 

Monday 19th June

Sri Moy Battersea 5k

3          Jose Pabon                     00:16:43

38        Sarah Bailey                    00:19:48

62        Hannah Copeland            00:21:35

76        Charlotte Johnson           00:23:38

 

Sunday 18th June

Summer League - Harrow

Pos         Name                        Time                 Cat Pos   Cat                            

4             Jose Manuel Pabon      00:38:41             4              SM

11            Tom Easten                  00:40:30            11             M40

12           Stephen Ralston           00:40:35            12            M40

26          Campbell Easton          00:43:22             24           SM

33          Doug Buckeridge          00:43:55            30           M60

35          Paul Murphy                 00:44:15            32           M40

49          Yvonne Linney              00:45:49            7             F40

51          Brian Stakelum             00:46:30            44           M40

52         Jennifer Bushell            00:46:39            8             SF

53         Mike Duff                     00:46:45            45           M40

56         Claire Morris                00:47:14             9             F35

57         Niall Quinn                  00:47:28             48           M40

60         Carole Sanderson        00:47:32             10           SF

64         Gary Hobbs                 00:48:36            53           M45

66         Dominic Wallace          00:48:40            55           M50

69         Dave Powlson              00:49:13             58           M40

70         Stuart Mitchell            00:49:24             59           M50

71          Marek Waszczuk         00:49:27             60           M55

76         Sarah Mackenzie         00:50:27             12           SF

79         Alan Knott                  00:51:22              67          SM

81         Thomas Martini           00:51:28              68          M40

84        Paul Robinson              00:51:51              70          M65

89        Grainne Devery            00:52:20             16          SF

91         Hayley Kandt               00:52:33             17          SF

92        Lucy Rigg                     00:52:42             18          F45

100      Jonathan Golub            00:54:07             79         M50

102      Dineke Austin               00:54:23             22         F65

104      Dan Houghton              00:55:17             81          M40

123      Dick Overton                00:58:56            90          M70

139      Nicola Forster               01:03:59            43F45

140      Angela Duff                  01:04:02             44 F35

148      Sonja Knoll                   01:08:43              50SF

150      Christine Dixon            01:08:54              52SF

160      Claudia Aviles              01:14:46               61          SF

161      Matt Kay                      01:14:47              100          SM

 

Saturday 17th June

Osterley 10k                                                             

Pos  Name                           Cat          Cat Pos   Gen Pos     Gun Time      Chip Time

8     Tom EASTEN                    V40                4             8              39:43.7          39:42.8

9     Harry CLAXTON               V40                5             9              39:44.6          39:42.7

10    Tom GREEN                    MSen               5           10               39:46.5          39:43.7

11    Jose Manuel PABON       MSen                6           11               39:46.8          39:45.5

25    Sarah BAILEY                FSen                  1            2               41:57.4           41:55.4

33    Pardip Singh MINHAS     V40                 13         30               44:15.7          44:08.0

40    Ellen EASTEN                 V35                   1           4               44:47.9          44:44.3

44    Matt KAUSMAN         Unknown                1         40              45:02.6         44:58.5

45    James LINNEY              MSen                20          41              45:02.6         44:58.5

52    Hein GUNNEWICHT       V50                   4          47              45:58.1         45:47.5

55    Neil BASS                      V40                 20          50              46:05.7         45:58.0

56    Kira KING                      FSen                 3             6              46:08.7          46:04.6

73    Declan POLLARD             V50                7            63              47:53.2          47:41.2

76    Garry CURTIS              Unknown             2           66               48:23.8          48:16.0

85    Paul ROBERTS                  V50               12           73              48:58.4         48:48.2

89    Malgorzata KUCHARSKA  V35                7            13               49:15.4          48:53.3

107   Michael HELLYER             V40               33           93              50:13.3          50:08.9

110   John KENNY                    V50               18            94              50:22.5         50:08.5

112   Glenn MATTHEWS            V40               34           96              50:29.7          50:15.0

114   David BONE                     V50               19            97             50:36.4         50:22.2

130   Lucy RIGG                       V45                3            23              52:34.2         52:22.5

132   Michael SMYTH                V50              25          108              52:42.7         52:21.9

133   Bernie MORAN                 V40              39          109              52:51.0         52:35.7

138   Jonathan GOLUB             V50              28           114              53:08.6        52:50.6

142   Sjenka LESLIE              Unknown           1              25              53:22.7        53:01.8

144   Kelli JURGS                     V35              14             26              53:27.9         53:04.7

145   David CARLIN                  V50             30            118             53:28.0         53:05.1

147   Rachel MCCLEMENTS       V55              1              27             53:42.0         53:16.7

154   Una CROTTY-JOYCE         V45              4              29             54:03.0         53:40.8

157   Elizabeth ADAMS              V55             2              31              54:20.2         54:08.4

169   Dineke AUSTIN                  V65             1              34             55:11.3          54:49.4

171   Brian STAKELUM                V40            49            135            55:25.8        55:01.6

172   Greg LAWES                   MSen            49            136            55:25.9         55:01.8

187   Robert KIPLING                 V60              5            146            56:56.9         56:25.3

191   David KEENE                     V50             37            148           57:15.5         56:43.1

211   Roy WITCOMB                   V60              6            158           58:28.2         58:06.8

227   Mariona SORROSAL           V35            28             61           59:41.4         58:53.1

230   Gillian MORONEY              V35            29             63          59:55.0        59:16.6

232   Rebecca JOHNSON           V35            30             64          59:57.3         59:22.2

234   Patricia BRADY                   V45           12              65         1:00:00.6        59:24.0

237   Catherine MCLEISH           FSen           21              68         1:00:04.8        59:26.5

241   Trevor PASK                        V50           41             169         1:00:14.4         59:41.0

242   Christina URBANSKI          FSen           23              72         1:00:20.5         59:43.4

243   Lisa SNELL                         V45           14               73         1:00:28.1       1:00:00.2

250   Jay DEGON                       V40           64              172        1:00:58.1      1:00:16.4

251   Terena HIND                       V45           17                78        1:01:01.0      1:00:22.0

261   Katherine BEESLEY              V35           36               84        1:01:32.6      1:00:53.3

263   Julia MILLAR                       V35           37               85        1:01:34.0      1:00:51.6

269   Eleanor BLABY                    V35           39               87        1:01:50.2     1:01:21.7

294   Helen LENOX-SMITH           V45           23              101        1:03:15.5     1:02:32.7

318   Sophie PITT                        FSen           30              117        1:04:44.8     1:03:43.7

325   Adam BRETT                      MSen           67             203       1:05:18.7     1:04:40.7

330   Lorna DOVEY                     FSen            33             124       1:05:27.3     1:04:36.6

332   Debbie KEENAN                   V35           55             126       1:05:28.1     1:04:46.3

338   Kimberly FERNANDES         FSen           36              130      1:05:44.2     1:04:55.7

339   Aarn MO                            MSen          70              208     1:05:45.6     1:04:57.2

348   Nicola MILLER                      V35           58              134     1:06:09.2     1:05:30.6

352   Matthew KAY                     MSen           74              216     1:06:30.0     1:06:04.2

354   Lisa EMERSON                      V45           33             137     1:06:34.1      1:05:55.7

356   Nicola FORSTER                     V45          34             139     1:06:34.5     1:05:56.5

357   Cristina MAMELI                   FSen          38             140     1:06:34.8     1:05:56.4

362   Liz WIRDNAM                         V45          35             142   1:06:56.8     1:06:17.8

374   Moira BROOKFIELD                 V55           8             149   1:07:46.8     1:06:56.4

386   Caroline RUSH                        V45          38            154    1:08:28.1      1:07:49.5

396   Diane GILL                              V55         10             160    1:08:44.1      1:07:58.5

412   Luke GOODMAN                     MSen       91              242   1:09:35.6      1:08:36.0

413   Jessamy CARLSON                  FSen        46              170   1:09:36.6      1:08:47.1

416   Nikki HEPNER                           V35         71              173   1:09:53.9     1:09:05.8

418   Isobel SWARC                          V35          73             175   1:10:00.4     1:09:17.8

432   Kate WARD                              V35          75             184   1:11:24.5      1:10:24.5

437   Kim BOBSIN                              V45         46             188   1:11:37.8       1:10:36.7

442   Jane MARLAND                         V45         47             193   1:11:52.2       1:10:53.1

457   Linda AUSTIN                            V45         51             201   1:14:14.6      1:12:59.4

464   Becky SILVER                             V55         12             206  1:14:57.9      1:13:51.6

466   Sarah HOLDER                           V45         53             208  1:15:20.7      1:14:27.7

468   Sonja KNOLL                            FSen         56             210  1:16:06.1       1:15:06.9

469   Sindhu PILLAI                             V35         88             211   1:16:06.1       1:15:16.7

476   Rachelle GREGORY                     V35         90             217   1:17:05.7       1:16:01.4

478   Robina BAKER                             V35         92             219   1:17:18.4        1:16:16.2

482   Jenny HOSSACK                         V45         55             223   1:17:23.4        1:16:19.7

483   Sarah DHANDA                           V45         56            224    1:17:25.8        1:16:35.9

484   Catherine LAMBERT                    V45         57             225    1:17:31.3       1:16:15.7

486   Tracey MELVILLE                         V45        58              227    1:17:38.7      1:16:32.0

500   Catherine HASTINGS DAVIES      V55        16               238    1:22:46.8      1:21:45.6

506   Susy DAND                                 V55        17               244     1:23:56.4      1:22:55.9

532   Lynn HALL                                  V55        22              264      1:35:25.2      1:34:24.1

533   Gary LEIGHTON                          V40        92              268      1:35:41.5      1:34:11.3

535   Anna ROBINSON                        FSen       72              266      1:37:35.3      1:36:19.7

536   Wei Hei KIPLING                         V45        65              267      1:38:08.0     1:37:00.5

 

Malvern Midsummer Marathon

Piers Keenleyside:  07:31:00

 

Wednesday 14th June

Parklands Relay

Senior Women Team 1
Hannah Copeland 19:37
Sarah Mack 20:54
Sarah Bailey 18:39

Team Total: 59:10

Senior Women Team 2
Sophie Foxall 20:56
Malgorzata Kucharska 20:39
Marion B 20:41

Team Total: 1:02:17

Senior Men Team 1
John Llaxof 16:22
Matt Kaufman 16:38
Jose Pabon 16:23
Harry Claxton 17:39

Team Total: 1:07:02

Senior Men Team 2
Ben Cale 18:33
Stephen Ralston 17:49
Kieran Santry 18:04
Thom Martini 18:43

Team Total: 1:13:09

Vet Men
Ralph Dadswell 18:44
Stuart Mitchell 21:41
Paul Roberts 21:00
DavidPowlson 20:47

Team Total: 1:22:12

 

Saturday 10th & Sunday 11th June

Welsh Castles Relay

Stage 1                 9.1 Miles              Claire Morris 1:09:03                 Harry Claxron 1:02:55

Stage 2                10.7 Miles             Yvonne Linney 1:15:45               Tom Rowles 1:02:27

Stage 3                12.3 Miles             Harriet Betteridge 1:34:00         Colin Overton 01:15:16

Stage 4                 9.5 Miles              Malgorzata 1:11:36                    Bernard Sexton 01:01:54

Stage 5                 9.6 Miles              Lucy Rigg 01:18:11                     Phill Turner 01:08:35

Stage 6                 6.9 Miles              Michelle Verbossche 01:19:19    Rob WIllin 01:13:30

Stage 7                10.7 Miles             Michelle Tanner 01:19:35           Ewan Fryatt 01:03:37

Stage 8                10.8 Miles             Jenny Bushell 01:20:11              Chris Wiciak 01:08:36

Stage 9                  9.6 Miles             Kira Norrington 00:58:41          Chris Lambert 00:51:33

Stage 10              13.1 Miles             Sarah Bailey 01:31:55                 Tom Easten 01:21:27

 

Stage 11              12.3 Miles             Jen Watt 01:32:38                     Matt Kaufman 01:19:30

Stage 12              11.2 Miles             Oliva Parker-Scott 01:23:04        Mike Lawrence 01:10:04

Stage 13              10.6 Miles             Emily Schmidt 01:19:14              Kieran Santry 01:09:23

Stage 14              10.8 Miles             Ellen Easten 01:24:03                Andy Guy 01:21:18

Stage 15              12.8 Miles             Francesca Cooper 01:26:05       Kieran Morrisroe 01:20:25

Stage 16                8.8 Miles             Sarah Mackinze 01:14:14           Jose Manuel Pabon 55:41

Stage 17                9.2 Miles             Kelly Scanlon 01:01:40               Raf Mac 56:31

Stage 18                9.1 Miles             Sophie Foxall 01:10:40               Greg Lawes 01:00:15

Stage 19                7.7 Miles             Elizabeth Adams 01:06:23         Ralph Dadswell 01:00:34

Stage 20              10.7 Miles             Rebecca Jackson 01:06:23        John Foxall 01:00:34

Total race distance 206.4miles
Mens overall time 22:19:59
Ladies overall time 25:39:12

 

Wednesday 7th June

Lea Valley

James de Vivenot     200m     29:97

 

Sunday 4th June

Summer League - Gunnersbury

Pos      Name                      Time           Cat Pos    Cat

8          Tom Easten                00:36:26            8        M40

10        Jose Manuel Pabon     00:36:57          10        SM

18        Harry Claxton             00:39:09          18        M40

23        Tom Green                 00:39:32          23        SM

27        Stephen Ralston         00:40:13          27        M40

29        Kieran Santry             00:40:50          29        SM

30        Sam Pearce                00:41:05          30        SM

37        Jack Moran                00:41:49          36        SM

46        Mike Duff                   00:42:23          44        M40

54        Rob Willin                  00:43:08          50        M55

55        Pardip Singh Minhas   00:43:09          51        M45

58        Doug Buckeridge        00:43:26          53        M60

61        Jennifer Watt              00:44:03            6        F45

65        Niall Quinn                 00:44:35          59        M40

68        Kerstin Luksch            00:44:41           7          F35

69        Richard Goddard        00:44:46          62        SM

70        Ben Cale                    00:44:48          63        SM

77        Dominic Wallace         00:45:18          69        M50

82        Gary Hobbs                00:45:57          73        M45

84        Neil Enskat                 00:46:10          74        M45

85        Yvonne Linney            00:46:12          11          F40

88        Nadine Brelstaff         00:46:22          12         SF

90        John Kenny                 00:46:31          77         SM

92        Wim de Greef             00:46:36          79        M45

93        David Carlin                00:46:39          80        M50

94        Tim Ward                    00:46:40          81        SM

97        Jonathan Golub          00:46:46          84        M50

99        Dave Powlson             00:46:55          85        M40

101      James Kaye                 00:47:08          87         SM

103      Sarah Mackenzie         00:47:21          16          SF

106      Paul Robinson             00:47:37          89         M65

110      Stuart Mitchell            00:48:20          93         M50

124      Grainne Devery           00:49:38          26         SF

126      Yvette Burton              00:49:53          27        F35

128      Lucy Rigg                    00:50:07          28        F45

129      Alan Knott                  00:50:09          101       SM

132      Elizabeth Adams         00:50:20          31        F55

134      Sjenka Leslie               00:50:29          33        F45

137      Dominic Benson           00:50:55          102      SM

138      Una Crotty-Joyce        00:51:09          36        F50

141      Dineke Austin               00:51:39          37        F65

143      Aaron Mo                     00:51:58          105      SM

158      Rebecca Johnson         00:53:49          50       F40

160      Caroline Leonard         00:54:20          51        SF

165      Dick Overton               00:55:17          111        M70

166      Catherine Hanley         00:55:22          55        F45

167      Annette Galloway        00:55:23          56        F45

172      Marie de Greef            00:56:16          61          F50

174      Thim Engel                  00:57:08          112       M60

175      Teresa Anderson         00:57:48          63         F60

178      Veerle Heyvaert          00:58:06          66        F45

184      Paul McGoey              00:59:34          116        SM

188      Nicola Sarah Mark      01:00:42           71          SF

189      Nicola Forster             01:00:42          72        F45

194      Lilian Agina                01:01:04           76          SF

198      Emma Bell                  01:02:39          79         SF

 

Saturday 3rd June

Otmoor Challenge Half Marathon

215     Mariona Sorrosal        02:11:40

 

Friday 2nd June

Ealing Mile

Pos     Name                                Time

5         Sarah Bailey                         5:45    PB

8         Timothy Ward                      6:02    PB                               

9         David Powlson                     6:06    PB

11        Paul Roberts                        6:37

12       Olivia Parker-Scott               6:53

15       Lucy Rigg                             7:23

17       Carla Azavedo-George         7:41    PB

18       Stephen Ralston                  7:50

 20     Lisa Jane Emerson               8:02    SB

 

Weekly Results for May 2017

 

Monday 29th May

Vitality 10km

James Linney 39.01
Sarah Bailey: 41.12
Parrott Nuta David: 41.27
Jason Drake: 42.33
Yvonne Linney: 43:34
Kerstin Luksch: 44:21
Timothy Ward: 44:21
Pardip Singh Minhas: 44:46
Allan Williams: 46.31
Malgorzata Kucharska: 46.34
David Powlson:47.01
Gary Hobbs: 47.29
David Bone: 49.22
Bernie Moran: 49.56
Sjenka Leslie: 51.14
Melissa Benvente: 51.35
Nick Davies: 51.46
Anne Sampson: 51.53
Christopher Fenton: 52.26
Baljit Dhanda: 53.13
Catherine North: 53.27
Robert Horvath: 54.11
Thim Engel: 54.33
Catherine Rabess: 56.33
Sarah Ashcroft: 57.20
Chistina Eva: 57.21
Michael Taylor: 58.47
Michael Limpert: 58.51
Catherine Emma: 58.56
Teresa Anderson: 59.02
Tanja Williams: 59.29
Caroline Rush: 1.02.13
Louise Keena: 1.05.10
Anna Farissalman: 1.08.03
Robina Baker: 1.09.28

Polly Rawlings: 1:14:16
Che Odlum - De Vivenot: 1.14.46

Teresa Connolly:1:14:52
Kameswara Kadiyala: 1.18.09
Archna Vithlani: 1.20.44

 

Sunday 28th May

Westminster Mile (Club Champs event)

John Foxall: 5.00
Ewan Fryatt: 5.03
Tom Green: 5.27
James Linney: 5.30
Mike Duff: 5.44
Paul Robinson: 6.30
Yvette Burton: 6.30
Christina Eva: 7.22
Lisa Grover: 7.45
Hannah Louise Ramsey: 7.51
Angela Duff: 8.32
Felicity Cooper: 8.34

 

Tom Kerley     06:04
Henry Dadswell     06:10
Chloe Kallina    06:28
Mia De Vivenot     06:29
Emily Shields     06:40
Zak Dadswell     06:42
Henry Jones     06:42
Owen Kallina    07:37
Jake Ralston     07:38
 

Edinburgh Marathon

Santosh Rai (2154)    2h 58m 54s
Rafal Machnik (2049)    3h 14m 33s
Ronan Moriarty (2118)    3h 14m 34s
Louise Plank (5029)    4h 6m 51s
Wim De Greef (6512)    4h 9m 3s
Hayley Kandt (10803)    4h 40m 55s

 

Manchester Half Marathon

Susy Dand 2:39:41

 

Liverpool Rock n Roll Half Marathon

Andy MacFarlane 1:57:28

Paul Barry 1:58:49

 

Liverpool Rock n Roll Marathon

Marek Waszczuk 3:51:34

 

Dorchester Marathon

Piers Keenleyside 3:52:51

 

Ottawa Race Weekend - 10km

Linda Newton - 1:04:16

 

Saturday 27th May

Ealing Aquathlon

Naomi White  400m Swim 6:39; 5k run 22:16; total 28:55
Charlotte Levin 400m Swim 8:46; 5k run 24:21; total 33:07
Elizabeth Adams 400m Swim 13:34; 5k run 23:06; total 36:40

 

Sunday 21st May

Richmond Marathon

Jose Pabon                 3:06:50 - 7th
Piers Keenleyside        3:44:18 - 1st V60
Malgorzata Kucharska 3:59:19
Neil Enskat                 4:56:38
Peter Mizzi                 5:54:15

 

Copenhagen Marathon

Lizzie Tym 4:18:05

Paul Dodounou 5:02:51

 

Great Ocean Road Running Festival - Half Marathon (23kms!)

Alexandra Barry 2:04:32

 

Royal Windsor Trail Half Marathon

Suzanne Grant 1:57:45

Paul Barry 2:00:52

Karolina Siecinska 2:01:30

 

Knowles Fun Run - 10km

Graham Edwards  48:14

Caroline Edwards  55:37

 

Saturday 20th & Sunday 21st May

Green Belt Relay 2017

Overall

26: 1.06:21:45 - Team Stannard(Mixed - 13th)

36: 1.07:40:55 - Team Foxall (Mixed - 20th)

38: 1.07:56:36 - Team Mack (Mixed - 22nd)

 

Stage 1 (12.7 miles): Hampton Court – Staines

26: Verbossche, Michelle - 01:41:23 (Team Stannard)

40: Overton, Dick - 01:52:50 (Team Foxall)

41: Austin, Dineke - 01:53:52 (Team Mack)

 

Stage 2 (9.64 miles): Staines – Boveney

25: Parker-Scott, Olivia - 01:16:42 (Team Stannard)

38: Mo, Aaron - 01:28:41 (Team Foxall)

44: Ward, Kate - 01:42:19 (Team Mack)

 

Stage 3 (11 miles): Boveney - Little Marlow

26: Mackenzie, Sarah - 01:27:29 (Team Mack)

28: Bolster, Marion - 01:28:47 (Team Stannard)

38: Foxall, Sophie - 01:35:09 (Team Foxall)

 

Stage 4 (12.2 miles): Little Marlow - Great Kingshill

7:   Foxall, John - 01:25:47(Team Foxall)

37: Lawrence, Mike - 01:55:38(Team Stannard)

42: Peasegood, Paul - 02:05:54 (Team Mack)

 

Stage 5 (12 miles): Great Kingshill – Chipperfield

16: O'Dowd, Briain - 01:39:21 (Team Stannard)

18: Jackson, Rebecca - 01:39:50 (Team Foxall) * FIRST LADY

33: Duff, Michael - 01:52:19 (Team Mack)

 

Stage 6 (8.4 miles): Chipperfield - St Albans

12: Bailey, Sarah- 00:56:21 (Team Mack)

14: Santry, Kieran - 00:57:23 (Team Foxall)

36: Williams, Rhiannon - 01:16:22(Team Stannard)

 

Stage 7 (12 miles): St Albans - Letty Green

15: Martini, Thom - 01:19:26 (Team Stannard)

39: VandenBurg, Daniel - 01:41:00 (Team Mack)

45: Thakker, Jesal - 02:04:00 (Team Foxall)

 

Stage 8 (10.65 miles): Letty Green - Dobbs Weir

15: Stannard, Simon - 01:17:42 (Team Stannard)

33: Carroll, Ben - 01:32:24 (Team Mack)

44: Knoll, Sonja - 01:52:00 (Team Foxall)

 

Stage 9 (10.2 miles): Dobbs Weir - High Beach

43: Limpert, Michael - 01:40:08 (Team Mack)

44: Shawdon, Sophie - 01:40:09 (Team Stannard)

45: Goulding, Colin - 01:53:00 (Team Foxall)

 

Stage 10 (9 miles): High Beach - Toot Hill

28: Easton, Campbell - 01:18:09 (Team Mack)

34: Dhanda, Baljit - 01:24:49 (Team Foxall)

45: Duff, Angela - 01:43:00 (Team Stannard)

 

Stage 11 (7.5 miles): Toot Hill – Blackmore

19: Morris, Claire - 00:56:18 (Team Stannard)

22: Bushell, Jenny - 00:58:25 (Team Foxall)

30: Park, Sue - 01:06:39 (Team Mack)

 

Stage 12 (10.9 miles): Blackmore - Thorndon Park

31: Foxall, Sophie - 01:34:04 (Team Foxall)

35: Hendy, Andrea - 01:35:36 (Team Stannard)

37: Austin, Dineke - 01:36:10 (Team Mack)

 

Stage 13 (6.6 miles): Thorndon Park – Cranham

19: Parker-Scott, Olivia - 00:50:12 (Team Stannard)

31: Overton, Dick - 00:57:17 (Team Foxall)

39: Ward, Kate - 01:06:21 (Team Mack)

 

Stage 14 (8.2 miles): Cranham - Davy Down

24: Bolster, Marion - 01:06:12 (Team Stannard)

41: Thakker, Jesal - 01:19:00 (Team Foxall)

42: Limpert, Michael - 01:19:00 (Team Mack)

 

Stage 15 (9.2 miles): Stone Lodge - Lullingstone               

33: Carroll, Ben - 01:21:55(Team Mack)

38: Williams, Rhiannon - 01:25:32 (Team Stannard)

41: Mo, Aaron - 01:30:29   (Team Foxall)

 

Stage 16 (13.3 miles): Lullingstone – Tatsfield

21: Easton, Campbell - 01:44:46 (Team Mack)

30: Morris, Claire - 01:49:57 (Team Stannard)

39: Bushell, Jenny - 02:03:42 (Team Foxall)

 

Stage 17 (10.5 miles) : Tatsfield – Merstham

31: Dhanda, Baljit - 01:32:58 (Team Foxall)

40: Shawdon, Sophie - 01:48:03 (Team Stannard)

44: Park, Sue - 01:51:00 - (Team Mack)

 

Stage 18 (8.6 miles): Merstham - Box Hill

9 : Bailey, Sarah - 01:11:30 (Team Mack) * FIRST LADY

15: Santry, Kieran - 01:13:07 (Team Foxall)

19: Lawrence, Mike - 01:14:39(Team Stannard)

 

Stage 19 (9.8 miles): Box Hill - West Hanger

15: Guy, Andrew - 01:12:40 (Team Foxall)

30: Stannard, Simon - 01:19:13 (Team Stannard)

35: Mackenzie, Sarah - 01:22:38 (Team Mack)

 

Stage 20 (6 miles): West Hanger – Ripley

10: Jackson, Rebecca - 00:39:05 (Team Foxall)       

21: VandenBurg, Daniel - 00:47:36 (Team Mack)

45: Duff, Angela - 00:58:00 (Team Stannard)

 

Stage 21 (8.4 miles): Ripley - Walton Bridge

7 : Martini, Thom - 00:57:08 (Team Stannard)

28: Peasegood, Paul - 01:10:11 (Team Mack)

42: Knoll, Sonja - 01:28:00 (Team Foxall)

 

Stage22 (9.15 miles): Walton Bridge - Hawker Centre

8 : Foxall, John - 00:58:39 (Team Foxall)

13: Stannard, Simon - 01:02:25 (Team Stannard)

28: Duff, Michael - 01:08:55 (Team Mack)

 

Sunday 14th May

Thames Hare and Hounds Second Sunday 5 Miler

Ewan    Fryatt    31.38
John    Foxall    32.11
Tom    Corbett    33.13
Harry    Claxton    33.49
Tom    Green    34.07
Andy    Guy    34.14
James    Linney    34.25
Campbell    Easton    34.27
Paul    Murphy    35.14
Sarah    Bailey    36.31
Rebecca    Jackson    36:40
Robert    Willin    36.47
Mike    Duff    37.24
Lee    Taylor    37.27
Yvonne    Linney    37.42
Thomas    Martini    38.52
Piers    Keenleyside    39.14
Sarah    Mackenzie    39.46
Mike    Lawrence    39:50
Paul    Roberts    40.14
Lucy    Rigg    41.38
Elizabeth    Adams    42.07
Stuart    Mitchell    42.10
Michael    Limpert    47.56
Matt    Kay    49.14
Cristina    Mameli    53.05
Caroline    Rush    56.10
Kate    Ward    56.11
 

 

Wednesday 10th May

Langley Park Summer Series 5km

8. Campbell Easton 20:14
19. Claire Morris 22:09 (1st lady)
56. Lisa Emerson 28:23

 

Saturday 6th May

THAMES VALLEY EARLY SUMMER HALF MARATHON

Gary HOBBS    01:43:59  PB
Ichiro SUGAWARA    02:02:14
 

Monday 1st May

Milton Keynes Marathon

Chris Blackwell            3:49:01 (PB)
John Kenny            4:10:11        
Malgorzata Kucharska        3:57:30        
Rafal Machnik            3:11:24 (PB)    

 

Herne Hill Harriers Open Meet - Tooting Bec

3000m:
John Foxall - 10:18.01

 

parkrun

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks


You can view the latest club records here.

Weekly Results 3rd - 30th April 2017

Sunday 30th April

Hackney Half Marathon

Gary Hobbs 01:45:00 PB
Lesley Smth 01:54:54
Paul Barry 01:57:33
 

Sunday 23rd April

Southampton Marathon

Frank Doyle 3:52:23

 

Virgin Money London Marathon

Easten, Tom 02:41:53
Overton, Colin 02:48:30
Kaufman, Matthew Alexander 02:54:36
Pabon, Jose Manuel 02:59:16
Dadswell, Ralph 03:06:58
Fryatt, Ewan 03:08:54
Claxton, Harry 03:11:43
Gibson, Melissah 03:18:30
Lawes, Greg - 3:21:22
Keenleyside, Piers 03:23:18
Tanner, Michelle 03:34:12
Lambert, Chris 03:34:53
Sanderson, Carole 03:36:29
Schmidt, Emily 03:36:58
Verbossche, Michelle 03:37:40
Kucharska, Malgorzata 03:39:46
Robinson, Paul 03:40:17
Mackenzie, Sarah Jane 03:42:07
Luksch, Kerstin 03:42:59
Johnson, Charlotte 03:50:19
Sexton, Bernard - 3:51:28
Goodman, Luke - 3:55:10
Vickery, Heidi 03:56:58
Gaga, Laura 03:57:22
Minhas, Pardip 03:57:30
Adams, Elizabeth 04:00:57
Burton, Yvette 04:02:28
Szczech, Bernard 04:02:50
Maryniak, Marcin 04:11:36
Lang, Paul 04:15:02
Baker, Jennifer 04:19:58
Lewis, Holly 04:20:31
O'Hare, Christina 04:26:44
Chybowski, Stefan 04:33:35
McClements, Rachel 04:34:06
Mirza, Naveed 04:38:48
Fernandes, Kim 04:42:53
Duff, Angela 04:46:31
Hart, Suzy 04:46:43
Wiggins, Pamela 04:54:15
Burton, Faye 04:59:25
Panton, Nigel 05:03:09
Cann, Laura 05:11:55
Thakker, Jesal 05:12:30
Bennett, Steph 05:18:49
Mulrenan, Catherine 05:22:45
Mizzi, Peter 5:27:20
Moran, Carol 5:45:04
Müller-Choudhury, Tasnia Taniqua 6:06:01

 

Monday 17th April

Regent's Park 10km

Dineke Austin                 54.31
Trevor Pask                    54 .44
Mary Weathers            1.00.31
Louise Keenan             1.03.05     

 

Friday 14th April

Maidenhead 10 Miles

Sarah    Bailey    01:07:46
Mike    Duff    01:09:17
Colin    Overton    01:10:34
Ellen    Easten    01:10:35
Peter    Crockford    01:11:47
Harriet    Betteridge    01:12:30
Claire    Morris    01:12:34
Malgorzata    Kucharska    01:14:28
Jennifer    Watt    01:19:07
Sophie    Foxall    01:22:07
Baljit    Dhanda    01:24:30
Dineke    Austin    01:27:07
Trevor    Pask    01:28:45
Lisa    Emerson    01:31:10
Matthew    Kay    01:34:09
Judith    Earnshaw    01:36:21
Tanja    Williams    01:40:50
Catherine    Mulrenan    01:43:14
Laura    Cann    01:47:10
Angela    Duff    01:47:31
Faye    Burton    01:47:51

 

Sunday 9th April

Brighton Marathon

Gerard O'Brien    03:36:54
Jenny Bushell    03:55:30
Jay Kaye    04:05:50
David Carlin    04:11:25
Paul Peasegood    04:26:09
Sophie Shawdon    04:29:17
Annette Galloway    04:34:52
Debbie Keenan    04:45:32
Isobel Swarc    05:16:25
Paul Jones    05:38:20
 

Paris Marathon

Andrew Guy    03:13:25
Harriet Betteridge    03:30:35
Olivia Parker Scott    03:50:25
Gary Hobbs    04:12:48
Jasvir Sekhon    05:07:24
Martin Dolny    05:46:17
 

Rotterdam Marathon

Sam Pearce    04:31:09
Cam Easton    03:47:49
 

Towpath Ten

10    Tom    Rowles    01:00:51
16    Jose Manuel    Pabon    01:02:24
20    George    Roberts    01:02:50
30    Tom    Corbett    01:03:51
34    Ewan    Fryatt    01:04:31
37    John    Foxall    01:05:11
44    Harry    Claxton    01:06:35
48    Melissah    Gibson    01:06:56
49    Colin    Goulding    01:07:09
61    Rebecca    Jackson    01:08:54
64    Michael    Duff    01:09:21
67    Ralph    Dadswell    01:09:38
71    Robert    Willin    01:10:10
79    Glenn    Matthews    01:10:52
95    Greg    Lawes    01:12:51
99    Yvonne    Linney    01:13:23
100    Chris    Lambert    01:13:31
113    Frank    Doyle    01:14:35
124    Luke    Goodman    01:15:07
128    Maria    Fitzgerald    01:15:17
137    Ben    Cale    01:16:11
164    Marek    Waszczuk    01:18:01
169    Charlotte    Johnson    01:18:28
179    James    Harrison    01:18:47
180    Paul    Roberts    01:19:02
181    Katherine    Beesley    01:19:05
182    Yvette    Burton    01:19:09
185    David    Powlson    01:19:07
193    Nicola    Phelan    01:19:48
194    Lorrain    Hill    01:20:12
209    Elizabeth    Adams    01:21:38
220    Jonathan    Golub    01:22:56
226    Sue    Park    01:23:24
237    Baljit    Dhanda    01:23:55
253    James    De Vivenot    01:25:37
288    Sophie    Foxall    01:28:01
290    Raczynski    Jerzy    01:28:00
302    Victoria    Watts    01:27:57
305    Dineke    Austin    01:28:32
310    Marie    De Greef    01:28:29
312    Robert    Kipling    01:28:28
346    Trevor    Pask    01:30:33
357    Mirka    Miturova    01:31:30
384    Tara    Flynn    01:32:59
391    Nigel    Panton    01:34:32
392    Simon    Stannard    01:34:33
394    Allie    Collins    01:34:37
398    Roy    Witcomb    01:34:45
403    Michael    Limpert    01:35:19
412    Jess    Hood    01:36:29
423    Patricia    Brady    01:38:01
425    Lisa    Emerson    01:38:02
427    James    Close    01:38:16
429    Matt    Kay    01:38:51
434    Teresa    Anderson    01:38:46
439    Gillian    Moroney    01:39:49
443    Sarah    MacKenzie    01:39:58
444    Nicola    Foster    01:39:59
455    Pamela    Wiggins    01:41:16
473    Liz    Wirdnam    01:44:53
480    Louise    Keenan    01:46:22
487    Kimberley    Hamilton    01:48:30
488    Robert    Sharpe    01:48:44
489    Antonio    Madrid Rabadan    01:48:50
492    Laura    Cann    01:49:17
509    Carol    Moran    01:56:33
512    Kate    Ward    01:58:56
513    Tracey    Melville    01:58:41
514    Sonja    Knoll    01:58:56
515    Sindhu    Pillai    01:58:57
519    Che    De Vivenot    02:02:24
521    Roz    Krueger    02:02:40
524    Becky    Silver    02:09:22
 

Saturday 8th April

Half Marathon in Exmor, Endurancelife CTS (5 Extreme)

Andrea Hendy 2:56

parkrun

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks


You can view the latest club records here.

Weekly Results 27th February - 2nd April 2017

Sunday 2nd April

Alexander the Great Marathon

Piers Keenleyside 3:28:26

 

Rome Marathon

Melissah Gibson 3:08

Neil Bass 3:47

 

Manchester Marathon

Mike LAWRENCE    02:59:33
Rafal MACHNIK    03:16:52
Benjamin RESID    03:36:14
Lucy RIGG    03:37:04
Malgorzata KUCHARSKA    03:46:55
Chris BLACKWELL    03:50:07
Heidi VICKERY    03:51:33
 

Sunday 19th March

Queen Elizabeth Spring Marathon

Piers Keenleyside 5:00:12

 

Queen Elizabeth Spring Half Marathon

Phil Cairns 1:56:08

 

Hastings Half Marathon

George Roberts  1:46:55

Paul Roberts  1:46:55

 

Richmond Half Marathon

Bernard Sexton 1:26:%8

Bernard Szczech 1:40:17

Kerstin Luksch 1:39:47

Neil Bass 1:47:11

Alexander Mauchlen 1:49:43

Sarah Mackenzie 1:46:44

Dineke Austin 1:59:11

Trevor Pask 1:59:31

Jessica Nelson 2:06:05

 

Fleet Half Marathon

Colin Overton    01:20:27
John Foxall    01:22:48
Ewan Fryatt    01:23:09
Matt Kaufman    01:23:46
Jose Manuel Pabon    01:26:11
Ralph Dadswell    01:26:47
Harry Claxton    01:27:55
Stephen Ralston    01:28:12
Robert Willin    01:28:20
James Linney    01:29:12
Melissah Gibson    01:29:45
Phillip Turner    01:31:01
Rebecca Jackson    01:33:07
Frank Doyle    01:34:26
Ellen Easten    01:34:56
Yvonne Linney    01:35:19
Jennifer Watt    01:35:19
Chris Lambert    01:37:39
Claire Morris    01:37:59
Mike Duff    01:38:03
Glenn Matthews    01:37:14
Michelle Verbossche    01:38:47
Emily Schmidt    01:40:56
Lucy Rigg    01:41:58
John Kenny    01:42:36
Elizabeth Adams    01:44:20
Sue Park    01:44:44
Neil Enskat    01:46:00
Louise Plank    01:48:12
Jessica Hinds    01:48:21
David Powlson    01:50:07
Jenny Baker    01:51:49
Robert Kipling    01:51:57
Jessica Hood    01:52:57
Andrea Hendy    01:54:33
Christina O'Hare    01:56:48
Sarah Minchin    02:01:50
Tara Flynn    02:02:31
Lisa Emerson    02:03:28
Rebecca Johnson    02:04:10
Caroline Leonard    02:04:13
Kate Ward    02:04:41
Lindsey Cottrell    02:19:15
 

Sunday 12th March

Barcelona Marathon

Thomas Glasock 2:56:06

Jose Manuel Pabon 3:08:29

Piers Keenleyside  3:27:02

Weymouth Half Marathon

Anne Sampson  1:50:56

Surrey Half Marathon

Andrew GUY    1:26:37.4
Colin OVERTON    1:28:33.6
Gerard O'BRIEN    1:31:14.9
Chris BLACKWELL    1:40:49.4
Richard OVERTON    1:58:39.4

North London Half Marathon

Kerstin Luksch    1:38:57
John Fitzpatrick    1:40:58
Bernard Szczech    1:43:00
Jonathan Golub    1:46:25
Piers Jenkins    1:55:07
Gerard Goonan    1:58:11
Hayley Kandt    2:01:01
Veerle Heyvaert    2:05:17
Hannah Ramsey    2:12:19
Kitty Dabir-Alai    2:11:08
Laura Cann    2:11:22
Kaye Knowles    2:15:44

The Ridge Off Roader Half Marathon

Sue Park 2:24:04

Silverstone Half Marathon

Paul Lang 1:45:08

Llanelli Half Marathon

Mike Limpert 2:01:17  PB

Saturday 11th March

Run the Solar System 10km

Sarah Mackenzie 45:57 PB

Paul Barry  50:44

Jacquie Barry  69:31  PB

Sunday 5th March

Mornington Chasers 10km in Regent's Park

Claire Morris  44:25

Jonathan Ruby  49:20

Sarah Ashcroft  55:06

Matt Kay  57:46  PB

Cambridge Half Marathon

John Foxall 1:22:47 *PB
Kieran Santry 1:26:54
Harry Claxton 1:27:28 *PB
George Roberts 1:33:41
Kira King 1:38:05 *PB
Sophie Foxall 1:39:36 *PB
Dominic Wallace 1:40:01 *PB
Paul Robinson 1:41:08
Paul Roberts 1:43:20
Andy Mahony 1:48:20
Garry Curtis 1:50:44
Baljit Dhanda 1:52:17
Paul Barry 1:54:50
Sonja Knoll 2:22:24
Lesley Gower 2:43:38

Thames Riverside 20 Miles

02:32:50               James Linney
02:42:13               Dominic Duroux
02:45:21               Charlotte Johnson
02:47:41               Michelle Tanner
02:48:41               Glenn Matthews
02:49:35               John Kenny
02:49:41               Lucy Rigg
02:55:13               Michelle Verbossche
03:06:16               Heidi Vickery
03:19:04               Yvette Burton
03:46:02               Debbie Keenan
03:49:16               Isobel Swarc

Saturday 4th March

Victoria Park Half Marathon

Jenny Bushell 1:35:57  PB

Adam Brett  1:59:44

parkrun

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks


You can view the latest club records here.

 

Weekly Results 30th January - 26th February 2017

 

Sunday 26th February

Cambridge Boundary Run

Piers Keenleyside 2.44.59

 

Thorpe Park Half Marathon

JAMES LINNEY    01:26:05
CAMPBELL EASTON    01:32:11    
PHIL NICOLLE    01:37:19

YVETTE BURTON 01:45:09  PB
RALPH DADSWELL    01:45:49
LORRAINE HILL    01:45:51
NAOMI WHITE    01:49:31
HEIDI VICKERY    01:47:47
PAUL BARRY    01:55:15
NAVEED MIRZA    01:59:24
LISA SNELL    02:02:20  PB
ISOBEL SWARC    02:11:46
DEBBIE KEENAN    02:11:47
CHRISTINE DIXON    02:14:11

Brighton Half Marathon

Tom Rowles 1:17:40
Melissah Gibson 1:27:36
Rebecca Jackson 1:34:06
Yvonne Linney 1:35:45
David Carlin 1:36:09 PB
Olivia Parker-Scott 1:39:10 PB
Jenny Bushell 1:45:55
Darren Loftus 1:54:00 PB
Thim Engel 1:56:02
Allie Collins 1:56:21 PB
Dineke Austin 1:59:13
Trevor Pask 2:00:52
Lisa Emerson 2:02:34
Terena De Abaitua-Hind 2:03:01 PB
Kelli Jurgs 2:03:03 PB
Tara Flynn 2:03:59
Lucie Godfrey 2:04:50
Kate Ward 2:06:26 PB
Nicola Forster 2:07:48 PB
Jane Armstrong 2:08:38
Catherine Mulrenan 2:10:13
Rachel Tiley 2:11:41 PB
Christina Mameli 2:21:25
Caroline Wilkinson 2:21:49
Polly Rawlings 2:44:36
Carol Moran 2:45:25

Saturday 25th March

Richmond Park 10km

David Powlson 00:47:52 PB
Salvatore Cacciola 00:49:51
Sara Di Pietrantonio 00:53:51
Liz Ainsworth 00:59:39 PB
Sarah Gardiner 01:00:35 first time
Sharon Sexton 01:00:46 first time
Wei Hei Kipling 01:09:14

Sunday 19th February

Bramley 20 Miles

Melissah Gibson 2.15.04
Harriet Betteridge 2.45.42
Michelle Tanner 2.45.43
Olivia Parker-Scott 2.48.42
Isobel Swarc 3.45.17
 

Hillingdon Half Marathon

39 : STEPHEN RALSTON - 01:29:43
82 : PARDIP SINGH MINHAS - 01:37:58
100 : Bernard Szczech - 01:42:28
110 : LAURA GAGA - 01:43:28
116 : JOHN KENNY - 01:44:05
118 : SARAH MACKENZIE - 01:44:18 (PB)
168 : LUCY RIGG - 01:50:41
208 : PAUL BARRY - 01:55:35
248 : JASVIR SEKHON - 02:05:27
289 : CECILIA SOTRA - 02:17:19
292 : LAURA CANN - 02:18:35
294 : SONJA KNOLL - 02:19:40    

Hillingdon 10km

17 : THOMAS MARTINI - 00:41:32
86 : GILLIAN MORONEY - 00:56:37
110 : LIZ WIRDNAM - 00:59:25
158 : SUSY DAND - 01:11:53

Greenwich 10km

THOMAS GLASOCK    00:35:48
RORY MCGREGOR    00:45:48
ADAM BRETT    00:53:48
SARAH MINCHIN    00:56:22
MATT KAY    01:00:36
LOUISE KEENAN    01:02:51
EMMA BELL    01:03:20

Middlesex Masters XC Championships

Women: 6kms

Pos    Chip    Name
7     26:24    Hannah Copeland
25   29:17    Sue Park
30   29:40   Lorraine Hill
31    29:46    Donna L Warren
35   31:04    Louise Plank
38   31:42    Una Crotty-Joyce
45   33:30    Mirka Miturova
46   33:36    Lisa Snell
 

Men: 9kms

Pos    Chip    Name
40    38:58    Phil Cairns
48    41:16    Dominic Wallace
51    42:47    James de Vivenot  
57    45:13    Paul Dodounou
 

Sunday 12th February

Punchbowl Marathon (30 miles)

Piers Keenleyside 7:35

 

Royston XC

Position    Name        Time
4    Melissah    Gibson    43:43
5    Jennifer    Watt    44:19
9    Hannah    Copeland    45:47
11    Ellen    Easten    46:09
13    Maria    Fitzgerald    46:18
16    Yvonne    Linney    47:39
37    Sarah    Mackenzie    51:43
45    Jennifer    Bushell    53:07
62    Una    Crotty-Joyce    56:29
73    Sue    Park    58:15
102    Kate    Ward    66:01
106    Nicola    Forster    69:01
109    Sonja    Knoll    71:47

Position    Name        Time
18    John    Foxall    37:58
31    Jose Manuel    Pabon    39:15
85    Frank    Doyle    43:52
114    Rob    Willin    47:15
127    Phil    Cairns    48:29
144    Paul    Roberts    50:59

Overall

Women won overall and were also 1st B team and 2nd Vets team, well done ladies!

Saturday 11th February

Alexander Palace Met League XC

Under 13 Boys

Ben Rawsthorne 18:06

Junior Men

Frankie Snell 18:36

Women

Time    Name    Surname
25:09    Jennifer    Watt
26:48    Marion    Bolster
26:57    Sophie    Foxall
26:59    Sarah    MacKenzie
27:53    Emily    Schmidt
29:57    Sue    Park
30:35    Nicola    Phelan
32:15    Jess    Hood
33:53    Lisa    Snell

Men

Time    Name    Surname
32:04    Jose Manuel    Pabon
32:07    John    Foxall
32:39    Ewan     Fryatt
34:31    Ricardo    Agostivho
35:10    Kieran    Santry
35:11    Philip    Evans
35:15    Chris    Labert
35:30    Kieran    Morrisroe
35:34    Harry    Claxton
36:25    Bernard    Sexton*
37:57    Campbell    Easton
38:01    Frank    Doyle
38:03    Robert    Willin
38:23    Andrew    Guy
38:29    Sam    Pearce
38:55    Thomas    Martini
39:21    Glenn    Matthews
40:26    Dominic    Wallace
41:12    Ryan    Yoruk*
42:20    Paul    Peasegood
42:49    Paul    Roberts
44:20    Paul    Dodounou
44:57    James    De Vivenot
46:28    Christopher    Blackwell
51:01    Nigel    Panton

Overall Results:

Women were 6th in division 2 and Vets won division 3

Men won division 3 and Vets were runners up in division 3

Well done everyone!

Tuesday 7th February

5km Time Trial at Osterley Track

1. Ricardo Agostino 19:03
2. Harry Claxton 19:18 (PB)
3. Campbell Easton 19:19
4. Kieran Santry 19:19
5. Melissa Gibson 19:28 (PB)
6. Stephen Ralston 19:45 (PB)
7. Hugo Guerria 20:46
8. Phil Cairns 20:52
9. Sophie Foxall 21:22
10. Gerbrand Alkema 21:30
11. David Carlin 21:48 (PB)
12. Paul Roberts 22:36
13. Jez Hemans 22:55
14. Derek Dunne 23:33 (PB)
15. Piers Jenkins 23:45
16. Adam Brett 24:59
17. Allie Collins 25:01 (PB)
18. Paul ? 26:19
19. Mike Limpert 26:27
20. Tara Flynn 27:53
21. Matt Kay 28:37 (PB)

800m Junior Race

1       00:02:47.013    -       Tom k
2       00:02:50.522    -       Frankie
3       00:02:58.623    -       Ben
4       00:03:05.140    -       Emily S
5       00:03:14.866    -       Lucas
6       00:03:17.694    -       Finn
7       00:03:18.025    -       Mia
8       00:03:21.176    -       Emily P
9       00:03:22.748    -       James
10      00:03:23.937    -       Pascale
11      00:03:24.870    -       Oscar B

Sunday 5th February

Gloucester Marathon

12th    Rafal Machnik        03:15:04 (PB)
39th    Piers Keenleyside    03:35:16

Watford Half Marathon

Tom Easten  1h19m39s
Melissah Gibson  1h30m08s
James Linney  1h33m21s
Kerstin Luksh  1h39m18s
Paul Lang  1h49m03s
Paul Barry  2h2m30s
Naveed Mirza  2h23m38s

Mornington Chasers Regent's Park Winter 10km Series

Jane Armstrong    1.00.08
Baljit Dhanda        1.00.15
Sarah Dhanda       1.00.16 (PB)

London Winter 10km

Trevor Pask  53:29  PB

Christina Urbanski  53:46

Dineke Austin  55:13

Weekly Results 2nd January - 29th January 2017

Sunday 29th January

Marrakesh Marathon

PIERS KEENLEYSIDE    03:26:06
SOPHIE SHAWDON    05:08:44

Marrakesh Half Marathon

DOUGLAS HODGINKSON    01:33:36
KELLY SCANLON    01:38:40
PAUL DOEH    01:50:21
ANTHONY AUSTIN    01:53:42
DINEKE AUSTIN    02:00:04
PAUL BARRY    02:02:46
TREVOR PASK    02:03:39
BECKY FENNELLY    03:05:33
KATHRYN KEENLEYSIDE    03:25:05
DANIEL FENNELLY    03:32:47

Murcia Marathon

Naomi White 4.05 PB

Yvette Burton 4.08 PB

Hyde Park Winter Series - 10km

Matt Kay 1.05.00

Saturday 28th January

Southern Cross Country Championships

U13

16.13 Ben Rawsthorne

U15 Boys

18.44 Frankie Snell

Women

36.28 Jennifer Watt

37.37 Harriet Betteridge

37.56 Hannah Copeland

39.41 Sarah Mackenzie

42.08 Olivia Parker-Scott

44.09 Malgorzata Kucharska

45.51 Sue Park

47.28 Jess Hood

47.45 Louise Plank

48.07 Una Crotty-Joyce

48.13 Andrea Hendy

Men

1.04.10 Jose Manual Pabon

1.13.36 Cam Easton

1.21.07 Paul Peasegood

 

Sunday 22nd January

Marathon - Las Palmas de Gran Canaria

Rafal Machnik - 3:16:28

Farnborough Half Marathon

James Linney 1.29.15

Phil Nicolle 1.38.13

Lorraine Hill 1.45.51 PB

Saturday 21st January

Battersea Park 10km (Club Champs)

Pos    Name        Race No    Time    Chip Time    Category    Gender    Gender Pos
11    TOM    EASTEN    1714    00:34:59    00:34:59    V40    Male    8
12    DAVID    CHRYSSIDES    1625    00:35:03    00:35:03    V40    Male    9
21    CHRIS    WICIAK    2536    00:37:36    00:37:36    V40    Male    17
30    MATT    KAUFMAN    2120    00:38:32    00:38:30    Male    Male    25
40    PHILIP    EVANS    1731    00:39:22    00:39:09    Male    Male    34
44    MELISSAH    GIBSON    1780    00:39:26    00:39:26    Female    Female    8
57    HARRY    CLAXTON    1634    00:40:44    00:40:43    V40    Male    47
59    ANDREW    GUY    2013    00:40:47    00:40:31    V40    Male    49
82    PHIL    CAIRNS    1593    00:42:35    00:42:16    V40    Male    70
88    FRANK    DOYLE    1700    00:42:52    00:42:39    V35    Male    74
96    CLAIRE    MORRIS    2272    00:43:10    00:42:53    V35    Female    18
98    YVONNE    LINNEY    2181    00:43:12    00:42:56    V40    Female    19
110    PIERS    KEENLEYSIDE    2127    00:44:10    00:43:48    V55    Male    89
119    CHARLOTTE    JOHNSON    2096    00:44:44    00:44:40    Female    Female    23
120    MICHELLE    VERBOSSCHE    2501    00:44:46    00:44:42    Female    Female    24
138    JONATHAN    GOLUB    1791    00:46:05    00:45:43    V50    Male    106
150    LUCY    RIGG    2376    00:46:47    00:46:25    V45    Female    35
169    PAUL    ROBINSON    2382    00:47:36    00:47:03    V65    Male    131
190    ROBERT    KIPLING    2136    00:48:24    00:48:02    V60    Male    146
193    PAUL    ROBERTS    2379    00:48:35    00:48:11    V55    Male    149
195    ELIZABETH    ADAMS    1502    00:48:40    00:48:17    V55    Female    44
200    LOUISE    PLANK    2350    00:48:50    00:48:30    V40    Male    152
210    HEIDI    VICKERY    2502    00:49:12    00:48:50    V35    Female    54
224    PAUL    DODOUNOU    1695    00:49:36    00:49:15    V45    Male    162
274    ANDREA    HENDY    2039    00:51:33    00:51:10    V50    Female    84
286    THIM    ENGEL    1729    00:52:05    00:51:43    V60    Male    194
241    ADAM    BRETT    1572    00:54:37    00:53:39    Male    Male    216
242    VEERLE    HEYVAERT    2045    00:54:38    00:54:12    V45    Female    125
253    MICHAEL    LIMPERT    2179    00:54:56    00:54:21    V60    Male    220
277    KATE    WARD    2512    00:55:53    00:55:14    V40    Female    147
296    NICOLA    FORSTER    1752    00:56:58    00:56:19    V45    Female    155
327    CECILIA    SOTRA    2437    00:58:11    00:57:36    V45    Female    177
370    JUDITH    EARNSHAW    1713    01:00:49    01:00:27    V40    Female    205
371    LOUISE    KEENAN    2125    01:00:51    01:00:34    Female    Female    206
331    WEI HEI    KIPLING    2137    01:05:53    01:05:24    V50    Female    249

5kms

Pos    Name        Race No    Time    Chip Time    Category    Gender    Gender Pos

21    REBECCA JACKSON    2085    00:22:50    Female    5
56    REBECCA GREEN    2002    00:27:03    Female    25

 

Box Hill Fell Race

Pos    Name        Gender    Time
44    John    Foxall    M    67:11:00
75    Colin    Overton    M    71:21:00
105    Sam    Pearce    M    75:57:00
119    Kieran    Santry    M    77:03:00
126    Jennifer    Watt    F    77:29:00
141    Ellen    Easten    F    78:29:00
154    Campbell    Easton    M    80:47:00
180    Phillip    Turner    M    85:08:00
186    Paul    Peasegood    M    86:07:00
187    Neil    Enskat    M    86:10:00
233    Sophie    Foxall    F    101:29:00
242    Mirka    Miturova    F    104:38:00
243    Baljit    Dhanda    M    104:41:00
246    Anne    Sampson    F    110:08:00
251    Catherine    Mulrenan    F    119:13:00
255    Liz    Wirdnam    F    126:01:00

Sunday 15th January

Sunday XC League - Cassiobury Park Watford

    Name        Club    Age Group    Time
32    Jose Manuel    Pabon    Ealing Eagles    SM    38:06
86    Melissah    Gibson    Ealing Eagles    SW    41:14
88    Tom    Corbett    Ealing Eagles    SM    41:16
96    Ralph    Dadswell    Ealing Eagles    M50    41:40
125    Jennifer    Watt    Ealing Eagles    W45    43:24
147    Phil    Cairns    Ealing Eagles    M40    44:29
153    Ellen    Easten    Ealing Eagles    W35    44:43
157    Yvonne    Linney    Ealing Eagles    W35    45:13
167    Frank    Doyle    Ealing Eagles    SM    46:12
210    Neil    Enskat    Ealing Eagles    M40    48:46
211    Lorraine    Hill    Ealing Eagles    W45    48:47
248    Lucy    Rigg    Ealing Eagles    W45    51:07
250    Paul    Peasgood    Ealing Eagles    SM    51:12
255    Elizabeth    Adams    Ealing Eagles    W55    51:35
257    Paul    Dodounou    Ealing Eagles    M40    51:39
280    Baljit    Dhanda    Ealing Eagles    M50    53:31
284    Dan    Houghton    Ealing Eagles    M40    53:43
290    Sue    Park    Ealing Eagles    W45    54:11
332    Sarah    MacKenzie    Ealing Eagles    SW    58:34
338    Michael    Limpert    Ealing Eagles    M60    59:17
352    Kate    Ward    Ealing Eagles    W35    61:34
358    Becky    Silver    Ealing Eagles    W55    62:10

LDWA Winter Tanners 30 miles

Piers Keenleyside 8hrs 10mins

Maria Pali 8hrs 37 mins

Saturday 14th January

Met League XC - Trent Park

Under 13

112    16:22    Ben    Rawsthorne    Eal E    U13    M

Pos    Cat.    No.    Time    Name    Surname    Club    Cat
98        75    29:55    Marion    Bolster    Eal E    SL
135        883    31:41    Emily    Schmidt    Eal E    SL
143    8    80    32:41    Sue    Park    Eal E    V50
161    21    885    34:37    Nicola    Phelan    Eal E    V45
165        884    34:56    Jess    Hood    Eal E    SL
186    26    79    38:58    Lisa    Snell    Eal E    V45
187        71    38:59    Sarah    MacKenzie    Eal E    SL

Pos    Cat.    No.    Time    Name    Surname    Club    Cat
122        102    31:00    Jose Manuel    Pabon    Eal E    SM
125        1315    31:03    John    Foxall    Eal E    SM
146        1324    31:32    Colin    Overton    Eal E    SM
151    23    1323    31:37    Tom    Eastern    Eal E    V40
178        1373    32:28    Brian    Odowd    Eal E    SM
196        1322    33:02    Philip    Evans    Eal E    SM
241        110    34:25    Kieran    Santry    Eal E    SM
271    37    1325    35:09    Stephen    Ralston    Eal E    V40
283        1321    35:29    Chris    Labert    Eal E    SM
333        1326    37:28    Sam    Pearce    Eal E    SM
362        1311    39:11    Campbell    Easton    Eal E    SM
370    42    101    39:44    Dominic    Wallace    Eal E    V50
372        1371    39:52    Paul    Peasegood    Eal E    SM
383    48    1378    40:55    James    De Vivenot    Eal E    V40
400    43    1380    42:00    Neil    Enskat    Eal E    V45
413    51    1318    43:43    Paul    Dodounou    Eal E    V40
417    52    104    44:56    Baljit    Dhanda    Eal E    V50
424    9    96    47:45    Nigel    Panton    Eal E    V60

Sunday 8th January

Cliveden XC

Sue Park 59:56

Dominic Wallace

Saturday 7th January

Middlesex Cross Country Championships

1.5KXC U11W        
Pos    Perf    Name
23    08:54    Mia De Vivenot
        
3KXC U13M        
Pos    Perf    Name
56    15:33    Benjamin Rawsthorne
        
4KXC U15M        
Pos    Perf    Name
40    19:14    James Sampson
        
        
8KXC SW        
Pos    Perf    Name
25    35:04:00    Jennifer Watt
26    35:13:00    Melissah Gibson
28    35:23:00    Hannah Copeland
46    37:45:00    Sophie Foxall
51    38:44:00    Donna L Warren
55    39:23:00    Lorraine Hill
65    42:09:00    Sue Park
68    42:22:00    Charlotte Levin
71    43:56:00    Anne Sampson
73    44:09:00    Laura Gaga
76    45:08:00    Anna Balawejder
81    47:05:00    Lisa Snell
83    47:51:00    Nicola Forster
86    51:42:00    Kate Ward
87    51:43:00    Sarah Mackenzie
        
        
12KXC SM        
Pos    Perf    Name
75    47:42:00    Jose Manuel Pabon
104    51:34:00    Philip Evans
153    61:04:00    Paul Peasegood
161    66:04:00    Paul Dodounou
162    66:28:00    Baljit Dhanda

 

Weekly Results 28th November 2016 -1st January 2017

Sunday 1st January 2017

Serpentine New Year's Day 10km

23      David Chryssides        00:35:41 PB
45      John Foxall     00:37:46 PB
71      Harry Claxton   00:40:38 PB
74      Melissah Gibson 00:40:56        women's team second place
84      Niall Quinn     00:41:36
106     Campbell Easton 00:43:05        PB
107     Jennifer Watt   00:43:08        First FV45 women's team second place
109     Mike Duff       00:43:09        PB
133     Yvonne Linney   00:44:14        women's team second place
148     Thomas Martini   00:45:22
152     Charlotte Johnson       00:45:35
162     Paul Robinson   00:45:59        First V65
166     Dominic Wallace 00:46:03
179     Rebecca Jackson 00:46:55
181     Christopher Blackwell   00:47:15
185     Lorraine Hill   00:47:17        PB
187     Ralph Dadswell  00:47:18
191     Sophie Pitt     00:47:32
193     Piers Woolston  00:47:39
210     John Kenny      00:48:11
227     Elizabeth Adams 00:48:44        PB First FV55
233     Robert Kipling  00:49:00
242     Dan Houghton    00:49:33
244     Yvette Burton   00:49:38        PB
254     Anne Sampson    00:49:59
258     Malgorzata Kucharska    00:50:04
260     Daniel Vandenburg       00:50:07        PB
261     Henry Dadswell  00:50:08
266     Una Crotty-Joyce        00:50:31        PB
282     Sarah MacKenzie 00:51:16
291     Louise Plank    00:52:07
308     Alexandra Barry 00:53:00        PB
309     Lisa Watson     00:53:01
310     Michael Taylor  00:53:02        PB
312     Paul Barry      00:53:03
317     Andrea Hendy    00:53:25
321     Mirka Miturova  00:53:40
328     Nigel Panton    00:54:05
329     Baljit Dhanda   00:54:23
342     Michael Limpert 00:55:18
343     Tara Flynn      00:55:20
358     Aaron Mo        00:55:58
371     Rhiannon Williams       00:56:22 PB
399     Jeremy Pitt     00:57:45
414     Jessica Hood    00:58:39
418     Pamela Wiggins  00:58:53
425     Christine Dixon 00:59:19
437     Jane Armstrong  01:01:18
454     Caroline Rush   01:03:20
455     Sarah Dhanda    01:03:22
463     Catherine Mulrenan      01:04:21
464     Angela Duff     01:04:24
492     Wei Hei Kipling 01:07:22
521     Becky Fennelly  01:17:30
529     Daniel Fennelly 01:25:03

Serpentine New Year's Day 3kms

5 Tom Kerley 12:13 PB
6 James Sampson 12:27
7 Dominic Quinn 13:00 PB
8 Joseph Quinn 13:23 PB
9 Kieran Kenny 13:35 PB
12 Pascale Kerley 14:14 PB
15 Hugh Sampson 15:32
20 Aidan Quinn 16:08 PB
24 Tomoko Kenny 17:02 PB
57 Aiden Kenny 22:34 PB

Saturday 31st December

Flitch Way Marathon

Piers Keenleyside 3:49:09

Friday 30th December

Last Friday of the Month Serpentine 5km

58    Harry Claxton    19:24
77    Melissah Gibson    20:05
95    Kira King    20:49
96    Ralph Dadswell    20:51
107    Piers Keenleyside    21:38
113    Paul Peasegood    22:08
116    Naomi White    22:16
117    Sarah MacKenzie    22:18
130    Malgorzata Kucharska    23:18

Tuesday 27th December

Ribble Valley 10km

Dominic Benson 50:19

Caroline Leonard 56:21

Monday 26th December

Aylesbury Boxing Day 5km

Trevor Pask 26:58

Dineke Austin 27:49

Devil's Punch Bowl Boxing Day Fun Run - 5km

James Linney 27:12

Fields of Athenry 10km

Gillian Moroney 1:12:33

Petrina O'Halloran 1:12:32

Sunday 18th December

Sunday XC League - Willin

Women

6    Jennifer    Watt    35:13
8    Ellen    Easten    35:34
16    Maria    Fitzgerald    36:09
23    Lizzie    Tyn    37:24
24    Kira    King    37:26
45    Jennifer    Bushell    39:20
58    Lorraine    Hill    40:26
65    Jenny    Baker    41:03
98    Mirka    Miturova    44:10
125    Andrea    Hendy    46:22
147    Jane    Wright    50:47
149    Becky    Silver    51:26
151    Sarah    Dhanda    52:08
152    Angela    Duff    52:09

Men

32    Jose Manuel    Pabon    29:37
114    Rob    Willin    33:53
164    Dominic    Wallace    37:29
181    James    de Vivenot    38:37
187    Neil    Enskat    39:06
195    Frank    Doyle    39:54
218    Paul    Dodounou    41:27
229    Dan    Houghton    43:04
237    Mike    Duff    44:11
239    Baljit    Dhanda    45:06

Portsmouth Coastal Marathon

Piers Keenleyside 3:35:45

Saturday 10th December

 

Osterley 10km

3 Dave CHRYSSIDES 00:35:45.4 PB 3rd male

5 Tom Rowles 00:36:08.7

13 Alan PHILLIPS 00:39:38.0

14 Philip EVANS 00:39:44.7

15 Ewan FRYATT 00:39:47.3 Pacer

16 Tom EASTEN 00:39:49.7 Pacer

21 Harry CLAXTON 00:41:24.5 PB

30 Pardip Singh MINHAS 00:42:09.7

33 Melissah GIBSON 00:42:54.1 1st female

34 Rebecca JACKSON 00:43:00.3 PB 2nd female

37 Hein GUNNEWICHT 00:43:02.2

39 Ronan MORIARTY 00:43:08.7 PB

40 Gerard O'Brien 00:43:22.6

44 Sean CANN 00:43:59.6

45 Ryan MORAN 00:44:02.4

51 Andrew Sherwood 00:44:16.6

59 Michael Hellyer 00:44:58.5

63 John FOXALL 00:45:02.3 Pacer

64 George ROBERTS 00:45:03.1 Pacer

69 Maria Fitzgerald 00:45:40.6

70 Pete Blakeney 00:45:36.8

73 James BAKER 00:45:42.7

74 Sophie FOXALL 00:45:45.0 PB

81 Adam COTTINGHAM 00:46:03.8

88 Wim De GREEF 00:46:25.3

91 Piers Keenleyside 00:46:49.7

92 Jonathan GOLUB 00:46:51.7 PB

93 Sarah MACKENZIE 00:47:00.2 PB

94 Thomas MARTINI 00:47:06.0

106 Paul Roberts 00:47:50.5

110 Donna Warren 00:48:02.7

112 Nicole McGregor 00:47:50.6

126 Richard Stanwix 00:48:30.9

139 Andy Mahony 00:49:08.7

143 Lorraine HILL 00:49:27.9

147 Paul LANG 00:49:41.4 PB

152 Paul DODOUNOU 00:50:03.7

153 Jessica HINDS 00:49:51.6

156 Patricia BRADY 00:49:48.0 PB

157 Charlotte JOHNSON 00:50:00.5 Pacer

158 Michael DUFF 00:50:00.2

159 Jez Hemans 00:49:58.8

160 Anne SAMPSON 00:49:57.3

162 Glenn MATTHEWS 00:50:17.3 Pacer

171 Terry O'NEILL 00:50:43.0

172 Matthew DUNTON 00:50:46.0

174 Matthew WILLIAMS-NEALE 00:51:10.4

177 Sjenka LESLIE 00:51:32.9

180 Marek Waszczuk 00:51:36.1

185 Darren Loftus 00:51:55.7

194 Una CROTTY-JOYCE 00:52:35.5 PB

195 Vicky Jacob 00:52:43.3

196 Derek DUNNE 00:52:40.4 PB

197 Melissa Benavente 00:52:59.4

200 Paul BARRY 00:53:12.4

203 Jose ALLER 00:53:06.9

204 Daniel VANDENBURG 00:53:10.8

208 Christina O'HARE 00:53:15.8 PB

213 Catherine HANLEY 00:53:32.2

215 Gary HOBBS 00:53:50.5

217 Michelle Jones 00:53:48.0

218 Dominic BENSON 00:53:46.2 PB

225 Kate BOYDELL 00:54:00.6

226 Michael TAYLOR 00:54:00.6

228 Jacquie DUTNON 00:54:15.9

229 Allie COLLINS 00:54:21.8 PB

235 Elizabeth ADAMS 00:54:45.3 Pacer

238 Nicola PHELAN 00:54:48.1 Pacer

240 Marie De Greef 00:54:58.1

242 Mirka MITUROVA 00:55:04.3

245 Roy WITCOMB 00:55:24.4

250 Angela PLAYFORD 00:56:06.0

254 Trevor Pask 00:55:59.8

255 Alan TOMLINSON 00:56:11.8

256 Michael Limpert 00:56:04.5

262 Tara FLYNN 00:56:42.2

265 Jags SANGHERA 00:56:53.0

273 Caroline LEONARD 00:57:05.5 PB

274 Angie Buckroyd 00:57:14.5

275 Carole BECK 00:57:08.8

277 Gary PRITCHARD 00:56:59.5

280 Alan Huddart 00:57:25.9

282 Nicola Forster 00:57:29.8

286 David Carlin 00:57:24.1

287 Terena DE ABAITUA-HIND 00:57:24.4 PB

295 Kate WARD 00:58:04.1 PB

296 Lorraine Gaston 00:58:01.7

304 Dineke AUSTIN 00:58:46.2 1st F55

306 Jon Stannard 00:58:51.7

313 Brendan KEATING 00:59:06.9

317 Veerle HEYVAERT 00:59:22.6

321 Cecilia SOTRA 00:59:19.3 PB

324 Miwa Tominaga 00:59:34.0

326 Adam WAKEFEILD 00:59:35.1 Pacer

328 Diane GILL 00:59:38.1 PB

330 Christina URBANSKI 00:59:43.3 Pacer

333 Lanica SLATER 00:59:53.9

336 Claire Healy 01:00:19.6

337 Angharad Morgan 01:00:21.4

338 Liz Wirdnam 01:00:13.8

347 Cristina Mameli01:01:11.7

349 Caroline WILKINSON 01:01:14.9 PB

351 Alexa FEREDAY 01:01:22.3

361 Celia ROBERTS 01:02:18.3 1st F65

364 Steve JONES 01:03:06.8

368 Caroline RUSH 01:03:16.5 PB

369 Sarah DHANDA 01:03:22.4

376 Alex SCHATZ 01:03:45.3

379 Nicola HEPNER 01:03:52.2

380 Moira Brookfield 01:04:01.4

381 Jeremy PITT 01:04:03.2

388 Sindhu PILLAI 01:04:29.4 PB

389 Becky SILVER 01:04:25.2

391 Jenny Powlson 01:04:32.3

393 Marion Keating 01:04:28.5

394 Helen HALL 01:04:35.9

397 Heidi VICKERY 01:04:42.9 Pacer

398 Lisa Snell 01:04:46.3 Pacer

400 Marija Jones 01:04:54.3

405 Laura Cann 01:05:43.7

411 Emma Bell 01:06:34.1

414 Catherine Wilson 01:06:35.6

415 Jennifer BUSHELL 01:06:36.4

416 Felicity Cooper 01:07:11.1

426 Marie Wilkinson 01:08:50.4

429 Catherine Lambert 01:09:05.5

431 Linda Austin 01:09:06.5

437 Claudia AVILES 01:09:56.0 PB

438 Sonja KNOLL 01:10:02.3 Pacer

439 Antonio MADRID 01:10:02.1 Pacer

445 Carol MORAN 01:11:07.1

446 Jacquie de Bidaph 01:11:39.1

447 Gary Leighton 01:12:07.9

451 Wei Hei KIPLING 01:12:17.4

459 Susanna HART 01:13:25.0

463 Teresa CONNOLLY 01:14:06.7

464 Katherine Beesley 01:15:38.1

466 Tracey MELVILLE 01:14:52.9

467 Roz KRUEGER 01:14:56.0

468 Beth Gardiner 01:16:00.3

475 Colette DOHERTY 01:17:38.5

476 Michelle LEWIS 01:17:38.6

477 Kathryn KEENLEYSIDE 01:17:42.4

480 Susy DAND 01:18:55.2

485 Teresa ANDERSON 01:30:45.4 Tail

487 Phil CAIRNS 01:30:45.2 Tail

 

Sunday 4th December

Perivale 5 - Club Champs

Position First Name Surname Time

6 Tom Easten 27:49 PB

10 Dave Chryssides 28:09 PB

12 Jose Manuel Pabon 28:42

20 Michael Hellyer 30:33

37 Paul Murphy 31:47

39 Mike Lawrence 32:09

46 Harry Claxton 32:45 PB

58 Melissah Gibson 33:22 PB

63 Pardip Singh Minhas 33:49

64 Thomas Martini 33:51

65 Jennifer Watt 33:54 PB

67 Frank Doyle 34:05 PB

68 Nick Partis 34:08

69 Michael Duff 34:15

70 Hein Gunnewicht 34:17

73 Claire Morris 34:23 PB

78 Maria Fitzgerald 34:52

80 Kerstin Luksch 34:56

81 Yvonne Linney 34:58

82 Ellen Easten 35:06 PB

84 Kieran Santry 35:13

88 Richard Goddard 35:40

89 Piers Keenleyside 35:47

90 Glenn Matthews 35:48

99 James De Vivenot 36:14 PB

108 Paul Robinson 37:02

111 Malgorzata Kucharska 37:09 PB

118 Sarah Mackenzie 37:28 PB

120 Paul Roberts 37:36

122 Stuart Mitchell 37:38

123 Donna Warren 37:39

124 Lucy Rigg 37:43 PB

128 Richard Stanwix 37:55

132 Nicola Phelan 38:08

133 Garry Curtis 38:10

134 Dominic Wallace 38:10

142 Chris Wiciak 38:35

163 Andrew Russell 39:19

176 Robert Kipling 40:18

177 Elizabeth Adams 40:19

179 Jenny Baker 40:37

199 Dan Houghton 42:20

204 Paul Peasegood 42:48

207 Jasvir Sekhon 43:26 PB

211 Paul Jones 43:38

212 Christina Urbanski 43:42

223 Lisa Snell 44:21

237 Mirka Miturova 45:54

238 Gillian Moroney 45:55 PB

259 Kate Ward 48:03 PB

262 Cristina Mameli 48:09

263 Nicola Forster 48:14

282 Moira Brookfield 49:50

284 Catherine Pye 50:19

286 Helen Hall 50:55 PB

288 Caroline Wilkinson 51:08

290 Caroline Rush 51:19 PB

291 Sarah Dhanda 51:25

292 Baljit Dhanda 51:25

293 Sindhu Pillai 51:27 PB

294 Felicity Cooper 51:27

296 Seana Bloomfield 51:43

299 Sioned Morgan 52:00

303 Sarah Holder 52:25

312 Wei Hei Kipling 53:35 PB

315 Louise Keenan 55:47

323 Becky Fennelly 62:22 PB

324 Daniel Fennelly 63:18 PB

 

Saturday 3rd December

Met League Cross Country - Wormwood Scrubs

U11 Boys and Girls

7:20    Mia     De Vivenot

U13 Boys

16:09    Ben    Rawsthorne

Women

Time    Name    Surname
26:35    Ellen    Easten
27:01    Melissah    Gibson
27:37    Harriet    Betteridge
28:01    Jennifer    Bushell
28:28    Sophie    Foxall
28:31    Carole    Sanderson
28:34    Sarah    MacKenzie
28:56    Donna    Warren
29:01    Marion    Bolster
29:08    Malgorzata    Kucharska
29:41    Charlotte    Johnson
30:41    Lorraine    Hill
31:06    Sue    Park
31:33    Charlotte    Levin
31:39    Una    Crotty-Joyce
32:21    Elizabeth    Adams
34:55    Mirka    Miturova
36:25    Kate    Ward
36:30    Caroline    Leonard
38:32    Sarah    Dhanda
38:34    Caroline    Rush

Men

30:26    Jose Manuel    Pabon
30:51    John    Foxall
31:47    Ewan     Fryatt
32:42    Brian    Odowd
33:08    Colin    Goulding*
33:42    Ryan    Yoruk*
33:45    Kieran    Santry
34:03    Titus     Thomson
34:48    Niall    Quinn
35:15    Campbell    Easton
35:53    Mike    Duff
35:56    Gideon    Shawyer
36:11    Ronan    Moriarty
36:12    Thomas    Martini
37:07    James    De Vivenot
37:16    Stephen    Brown
38:36    Dominic    Wallace
38:55    Paul    Peasegood
39:32    Paul    Dodounou
43:02    Dominic    Benson

Coastal Trail Series - Dorest Half Marathon (16.6 miles)

Simon Stannard 2:22:12

Neil Enskat 2:22:23

Andrea Hendy 3:02:30

Sonia Knoll 3:41:30

Reggae Jamaica Half Marathon

Kira King 1:45:42

parkrun

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks


You can view the latest club records here.

 

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

 

Weekly Results 31st October - 27th November 2016

Sunday 27th November

San Sebastian

MARATHON
Gideon Delamar – 3’14’22  PB
Sarah Bailey – 3’14’40  PB
Phil Cairns – 3’18’03  PB
Glenn Matthews – 3’26’06  PB
Olivia Parker-Scott – 3’44’35  PB
Simon Hardy – 3’46’48
 
HALF
Chris Lambert – 1’22’58
James Linney – 1’27’41  PB
Phill Turner – 1’32’09  PB
Nicola Phelan – 1’44’12  PB
 
10K
Matt Kaufman – 38’39
Kieran Santry – 40’22
Brenda Lambert – 1’02’02

Sunday 20th November

St Neots Half Marathon

Tom    Easten    1:16:02  PB
Chris    Lambert    1:23:05
Robert    Willin    1:29:22 PB
George    Roberts    1:31:05
Thomas    Martini    1:34:06
Kira    King    1:41:34
Paul    Peasegood    1:42:47
Paul    Roberts    1:43:46
David    Bone    1:44:25  PB
Yvette    Burton    1:57:36
Paul    Barry    1:59:41
Patricia    Brady    2:04:18
Allie    Collins    2:05:54

Herbert's Hole

Sue Park 56.48
Lisa Snell 66.50

Phoenix Riverside Marathon

Melissah Gibson 3:21

Saturday 19th November

London Cross Country Championships

Jen Watt  25:55

Francesca Cooper  26:24

Sophie Foxall  26:40

Sarah Mackenzie 28:17

Donna Warren 28:40

Charlotte Johnson 29:45

Laura Gaga 30:34

Sophie Shawdon 36:14

John    Foxall    0:38:00
Philip    Evans    0:39:09
Colin    Overton    0:39:25
Campbell    Easton    0:45:17
Paul    Peasegood    0:46:32
James de    Vivenot    0:47:07
Jose Manuel    Pabon    0:37:30
Baljit    Dhanda    0:52:45
Jerzy    Raczynski    0:58:07

Sunday 13th November

Athens Marathon

Piers Keenleyside - 3:44:40
Malgorzata Kucharska - 4:03:34
Alexandra Barry - 4:04:00
Cacciola Salvatore - 4:14:12
Sara Di Pietrantonio - 4:26:20
Paul Barry - 4:26:41

Sunday XC League - Grovelands

Jose Manuel    Pabon    31:18
Ricardo    Agostinho    32:40
Sarah    Bailey    35:12
Frank    Doyle    35:45
Jennifer    Watt    35:58
Kieran    Santey    36:04
Maria    Fitzgerald    36:08
Rob    Willin    36:11
Mike    Duff    37:21
Ellen    Easten    37:28
Yvonne    Linney    37:38
Michelle    Tanner    38:11
Sophie    Foxall    38:34
Neil    Enskat    39:10
Lucy    Rigg    40:17
Adam    Wakefield    40:29
Donna    Warren    40:51
Paul    Roberts    40:53
Sarah    MacKenzie    41:09
Paul    Dodounou    41:46
Elizabeth    Adams    41:47
Paul    Peasegood    42:02
Dan    Houghton    42:39
Jenny    Baker    42:42
Jez    Hemans    42:43
Jurek    Raczynski    45:55
Becky    Silver    53:24
Brenda    Lambert    55:43

 

Saturday 12th November

Met League XC

27:33    Sophie    Foxall
28:50    Sarah    MacKenzie
29:04    Marion    Bolster
30:00    Sue    Park
35:06    Lisa    Snell

 

30:59    Jose Manuel    Pabon
31:49    George    Roberts
32:55    Brian    Odowd
33:58    Ryan    Yoruk*
34:04    Kieran    Santry
35:00    Harry    Claxton
35:09    Robert    Willin
35:40    Thomas    Martini
37:53    Stephen    Brown
38:09    James    De Vivenot
39:00    Neil    Enskat
39:43    David    Bone
40:20    Paul    Roberts
43:19    Paul    Peasegood
44:25    Roberto    Martinez Portillo

 

Sunday 6th November

New York Marathon

Ewan Fryatt 3:23:56

John Kenny 4:22:08

Sonja Knoll 5:37:59

60th Dovedale Dash

Sue Park  48:22

Saturday 5th November

Thames Meander Marathon

Melissah Gibson 3:18

Club Championships Mile

Juniors
Position Time Name
1 00:06:16 James Sampson
2 00:06:33 Joshua Whitelam
3 00:06:54 Henry Jones
4 00:07:06 Ocsar Newall
5 00:07:17 Pascale Kerley
6 00:07:26 Emily Shields
7 00:07:29 Emily Page
8 00:07:37 Mia de Vivenot
9 00:08:07 Anna Dussaillant
10 00:08:35 Oliver Wilkinson
11 00:08:39 Dante Easten

Ladies
Position Time Name
1 00:06:02 Sarah Bailey
2 00:06:15 Maria Fitzgerald
3 00:06:16 Kira King
4 00:06:29 Sophie Foxall
5 00:07:04 Lucy Rigg
6 00:07:47 Jenny Baker
7 00:07:51 Jane Wright
8 00:08:05 Kelli Jurgs
9 00:08:08 Terena de Abaitua-Hind
10 00:08:09 Lousie Plank
11 00:08:10 Lisa Emerson
12 00:08:21 Caroline Rush
13 00:08:41 Caroline Wilkinson

Men
Position Time Name
1 00:05:10 Colin Clifford
2 00:05:11 Dave Chryssides
3 00:05:14 John Foxall
4 00:05:19 Niall Quinn
5 00:05:23 Jose Manuel Pabon
6 00:05:27 Chris Lambert
7 00:05:36 Paul Murphy
8 00:05:42 Kieran Santry
9 00:05:46 Harry Claxton
10 00:05:47 Rafal Machnik
11 00:05:49 James Linney
12 00:06:03 Robert Willin
13 00:06:14 Tim Ward
14 00:06:16 Frank Doyle
15 00:06:23 James de Vivenot
16 00:06:29 David Carlin
17 00:06:42 Jonathan Golub
18 00:06:45 Paul Robinson
19 00:06:50 Stuart Mitchell
20 00:06:54 Paul Roberts
21 00:07:00 Jez Heman
22 00:07:05 Piers Jenkins
23 00:07:34 Piers Keenleyside
24 00:08:12 Trevor Pask

 

parkrun

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks


You can view the latest club records here.

 

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

Weekly Results 26th September - 30th October 2016

Sunday 30th October

Dublin Marathon

David Carlin 4:00:43
Jose Manuel Pabon 3:04:14
Naomi White 4:16:12
Dominic Wallace 3:40:11
John Barry 4:08:53

Frankfurt Marathon

Melissah Gibson 3:15:40

River Thames Half Marathon
 
Harriet Betteridge 1:35:10  PB
Lorraine Hill 1:47:04
John Horton 1:55:18

Saturday 29th October

Snowdonia Marathon

Jess Hood 4:45:12
Sarah Mackenzie 4:26:50

Beachy Head Marathon

Sue Park  5:40

Liddiard Trophy/North of the Thames XC Champs

Pos'n    Name    Age Group    Club    Time

39    Philip Evans    SM    Ealing Eagles    29:05
105    James De Vivenot    V40    Ealing Eagles    35:24
116    David Bone    V55    Ealing Eagles    36:49

24    Charlotte Johnson    SW    Ealing Eagles    21:08
31    Elizabeth Adams    V45    Ealing Eagles    22:19
52    Lisa Snell    V45    Ealing Eagles    25:18

Sunday 23rd October

Cross Country - Cheshunt

Tom    Easten    29:48
Ewan    Fryatt    30:38
Mike    Lawrence    32:31
Kieran    Sanley    32:46
Sarah    Bailey    33:25
Frank    Doyle    34:07
Thomas    Martini    34:15
Rebecca    Jackson    34:54
Mike    Duff    34:59
Ellen    Easten    35:24
James    De Vivenot    36:45
Evie    McDermott    37:16
David    Bone    37:18
Paul    Roberts    37:56
Charlotte    Johnson    39:19
Laura    Gaga    38:46
Malgorzata    Kucharska    39:32
Baljit    Dhanda    39:35
Danielle    Houghton    40:04
Yvette    Burton    42:11
Jenny    Baker    42:15
Alan    Huddard    42:17
Jurek    Raczynski    43:44
Lisa    Snell    45:31
Jane    Wright    45:35
Sarah    Mackenzie    46:34
Becky    Silver    50:55
Caroline    Rush    51:18

Chelmsford Marathon

Piers Keenleyside 3:30:19

Water of Life 10km

Thim Engel 55:59.2

Sunday 16th October

Cabbage Patch 10 (CLUB CHAMPS)

00:58:29 Tom Easten  PB
00:59:58 Jose Manuel Pabon
01:02:24 John Foxall  PB
01:02:50 Ewan Fryatt
01:06:27 Paul Murphy  PB
01:06:33 Robert Willin  PB
01:07:30 Frank Doyle  PB
01:07:33 Kieran Morrisroe
01:07:47 Sarah Bailey PB
01:08:24 Mike Lawrence
01:08:35 Harry Claxton  PB
01:08:42 Melissah Gibson
01:08:50 Kieran Santry
01:09:48 Phil Cairns PB
01:10:46 Tim Orme
01:10:57 Glenn Matthews
01:11:00 David Parrott
01:11:10 Rebecca Jackson
01:11:48 Claire Morris  PB
01:12:20 Harriet Betteridge
01:12:30 Thomas Martini
01:12:44 Pardip Singh Minmas
01:13:32 Yvonne Linney  PB
01:14:11 Kira King  PB
01:14:13 Simon Stannard
01:16:23 Piers Keenleyside
01:16:29 Malgorzata Kucharska
01:18:14 Paul Robinson
01:18:23 Sophie Foxall  PB
01:18:30 David Bone  PB
01:18:42 Michelle Tanner
01:18:49 Stuart Mitchell
01:19:01 James De Vivenot
01:20:05 Elizabeth Adams  PB
01:20:13 Paul Roberts
01:21:29 Jennifer Bushell
01:21:34 Olivia Parker-Scott
01:27:27 John Barry
01:27:30 Patricia Brady
01:27:31 Andrea Hendy
01:27:38 Sarah MacKenzie
01:27:49 Robert Sharpe
01:28:05 Paul Dodovnou
01:28:31 Catherine McLeish
01:28:54 Baljit Dhanda
01:31:37 Nigel Panton
01:32:11 Trevor Pask
01:32:15 Marie De Greef
01:32:59 Pamela Wiggins
01:34:06 Alix Burge
01:34:25 Sian Padfield
01:35:13 David Carlin
01:35:14 Terena De Abaitua-Hind
01:35:41 James Close  PB
01:35:47 Jasvir Sekhon
01:36:07 Gillian Moroney
01:37:10 Tara Flynn
01:37:20 Teresa Anderson
01:37:46 Jane Wright
01:38:12 Sophie Shawdon
01:41:02 Kelli Jurgs
01:42:40 Joel Swarc
01:43:24 Isobel Swarc
01:43:32 Kate Ward
01:47:26 Suzy Hart
01:49:10 Felicity Cooper
01:54:14 Louise Keenan
02:03:52 Sonja Knoll

Saturday 15th October

Met League - Claybury

U11:

7:31    Mia     De Vivenot

U13:

15:18    Ben    Rawsthorne

U17 Junior Men:

17:25    Frankie    Snell

Women:

26:08    Jennifer    Watt
27:46    Rebecca    Jackson
29:06    Marion    Bolster
29:29    Sarah    MacKenzie
30:03    Charlotte    Levin
33:09    Pam     Wiggins
34:32    Lisa    Grover
35:05    Lisa    Snell
47:07    Lisa    Dumais

Men:

29:43    Jose Manuel    Pabon
32:20    Ryan    Yoruk*
32:26    Jordan    Jowett
33:05    Bernard    Sexton*
33:26    Kieran    Santry
34:18    Andrew    Guy
34:19    Titus     Thomson
35:00    Thomas    Martini
36:58    Simon    Hardy
38:27    Dominic    Wallace
38:27    Stephen    Brown
41:28    Baljit    Dhanda
44:11    Nigel    Panton
45:35    Jerzy    Raczynski
48:22    Aaron    Mo

Sunday 9th October

Thames Hare & Hounds Second Sunday 5 Miles
Thomas Martini - 39.30

Gin Pit 5

Baljit Dhanda 51:39

Sarah Dhanda 51:39

Oxford Half Marathon

Harry Claxton 1:30:32 PB

Andrew Sherwood 1:39:24

Kira King 1:41:19

Robert Kipling 1:48:02

Lisa Watson 1:53:29

Genevieve Morrison 2:18:49

Wei Hei Kipling 2:27:12 PB

Royal Parks Half Marathon

Mike Limpert 2:09:03
Heidi Vickery 1:58:05
Michelle Verbossche 1:38:15
Isobel Swarc 2:17:18
Catherine Hastings 2:39:34
Rachel McClements 1:52:44
Moira Brookfield 2:18:25
Chris Lambert 1:34:08
Rafal Machnik 1:33:37  PB

Salisbury Half Marathon

Claire Morris 1:35:18 FIRST LADY!

York Marathon

Melissah Gibson 3:13:37

 

Sunday 2nd October

Lisboa marathon
Phill Turner 03:15:01  PB
Harriet Betteridge 03:29:54  PB
Michelle Verbossche 03:38:40
Marek Waszczuk 04:15:56
Jurek Raczynski 04:42:33

Lisboa half marathon
Sarah Bailey 01:29:59  PB
Olivia Parker-Scott 01:44:55

Bournemouth marathon festival
509    Stephen Hughes (3476) 3h 52m 54s
542    Scott Measor (1261)  3h 54m 36s

10km

Lisa Grover 51:19

Marcq en Baroeul Half Marathon
John Foxall 1:24:40
Rebecca Jackson 1:33:43
Charlotte Johnson 1:43:12
Kira King 1:44:12
Paul Roberts 1:48:43
Jane Wright 2:15:13


Chester Marathon
Melissah Gibson 3:13

Clarendon Half Marathon
Simon Stannard 1:43:04
Colin Overton 1:44:02
Graham Holland 

Cardiff Half Marathon
Michelle    Tanner    01:38:59
Piers Maredudd Lloyd    Jenkins    01:52:38
Lizzie    Search    02:10:06
Rhian    Linney    02:17:40
James    Linney    02:17:42

Blueiron Reading O2O 10k

Phil Nicolle 44:48.3

Thim Engel 57:04.4

Saturday 1st October

Run Richmond 10km

Wei Hei Kipling 1:10:40

Friday 30th September

Serpentine LFOTM 5km

Harry Claxton 19:28 PB

 

parkrun

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks


You can view the latest club records here.

 

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

0 Likes

 

Weekly Results 5th - 25th September 2016

 

Sunday 11th September

Great North Run

James Linney                                     01:30:44

Ben Cale                                              01:42:22

Anne Marie Graham                       02:00:46

Michelle Jones                                  02:01:01

Gary Davison                                     02:01:24

Frances Costelloe                            02:04:42

David Hennessy                              02:19:36

Paul Jones                                           02:22:33

Che Odlum - de Vivenot               02:52:16

 

Junior Great North Run (distance 4k)

Dominic de Vivenot22:38

Mia de Vivenot24:32

 

Bacchus Half Marathon

Robert Willin                      1:46:59

Simon Stannard                1:47:03

Clare Mathieu                   2:01:35

Chris Lambert                    2:13:38

Brenda Lambert               4:02:38

Carol Moran                       4:15:20

Teresa Connolly                4:31:48

 

Manchester YMCA Harriers Blackleach Country Park 5 Mile Trail Race

Baljit Dhanda 43:20

 

Cotswold Lake 62 End of Season Triathlon (standard distance)

Charlotte Johnson

 

Swim - 28:13.4

T1 - 00:01:20.35

Bike - 01:30:57.40

T2 - 00:00:48.30

Run 1 - 00:07:29.90

Run 2 - 00:07:25.70

Run 3 - 00:07:29.50

Run 4 - 00:07:41.00

Run 5 - 00:07:42.15

Run 6 - 00:07:30.60

Extra Laps

Back Up - 02:46:38.30

Overall - 02:46:50.30

Overall Position – 121

 

Sunday 18th September

Cape Town Marathon

Melissah Gibson 3:17:5

 

Reigate Half Marathon

Kira King 1:50:35

 

Richmond Running Festival

Richmond marathon

Stuart Mitchell 4:26:39.71

Malgorzata Kucharska 3:50:23.45

Richmond Half Marathon

Rebecca Jackson 1.33.12PB

Richmond 10km

Tara Flynn 1:00:02.4

Run 10km (Richmond Park)

Nicola Forster 55:32 (PB)

Lilian Agina 58:4

 

Saturday 24th/ Sunday 25th September

Isle Of Wight Fell Running Championship Series incl SEAA Championships

Race 1 : The St Boniface Fell (AS), 3.8km – 235m ascent (Saturday 11am)

Thomas Martini - 0:25:05

Sarah Mackenzie - 0:28:25

 

Race 2 : The Ventnor Horseshoe (BM), 12km – 443m ascent (Saturday 3pm)

Thomas Martini - 1:11:41

Sarah Mackenzie - 1:24:28

 

Race3 : The Wroxall Round (CL), 21km – 487m ascent (Sunday 10.30am)

Thomas Martini - 2:13:13

Sarah Mackenzie - 2:17:1

 

Sunday 25th September

Berlin Marathon

Tom Easten - 2:44:47 – PB – 4th in Club Records!

Piers Keenleyside - 3:27:21

Piers Woolston - 3:55:21

 

Ealing Half Marathon

Dave CHRYSSIDES1:21:06.9 

Chris WICIAK1:22:34.8 

Ewan FRYATT1:25:34.4 

John FOXALL1:25:44.6PB

Matt KAUFMAN1:28:40.2PB

Kieran SANTRY1:28:59.4 

Bernard SEXTON1:28:47.5 

Ralph DADSWELL1:31:20.3 

Frank DOYLE1:31:54.4PB

Francesca COOPER1:32:04.6PB

Gerard O'BRIEN1:32:43.7 

Glenn MATTHEWS1:33:09.6 

Harry CLAXTON1:33:18.1PB

Wojciech BADUCHOWSKI1:34:04.7 

Rebecca JACKSON1:33:59.1 

David PARROTT1:34:06.3PB

Tom CORBETT1:34:30.0 

Chris LAMBERT1:34:31.8 

Jose Manuel PABON1:34:31.8 

Nick PARTIS1:34:45.2 

Niall QUINN1:35:06.7 

Phil CAIRNS1:35:29.7 

Ben WOOD1:36:06.0 

Kerstin LUKSCH1:36:20.4 

Stefan HAMILL1:36:30.8PB

Claire MORRIS1:36:33.3PB

Declan POLLARD1:37:04.3 

Stephen HUGHES1:37:34.3PB

Andrew HAWKINS1:38:25.5 

Maria FITZGERALD1:38:48.8 

Jennifer BUSHELL1:39:14.6PB

Yvonne LINNEY1:39:05.4 

Richard GODDARD1:39:22.4 

Andrew SHERWOOD1:40:04.9 

Paul ROBINSON1:40:34.2PB

Jordan PRITCHARD1:40:30.3 

Gary POWELL1:40:24.5 

Laura STEVENSON1:40:14.3 

Matthew BENSON1:39:22.7 

Donna WARREN1:41:34.1 

Paul PEASEGOOD1:42:13.5 

Olivia PARKER-SCOTT1:41:52.1 

Kira KING1:41:52.7 

Carole SANDERSON1:42:01.9PB

Sarah BAILEY1:42:01.5 

Henrik LJUNGLOF1:41:39.1 

Chris SODEN1:41:22.4 

Hein GUNNEWICHT1:42:09.4 

Douglas HODGKINSON1:42:41.2 

Campbell EASTON1:43:11.8 

John KENNY1:43:31.0 

Dominic WALLACE1:43:47.9PB

Humphrey SINGER1:44:16.4 

Pawel PRZEPIORSKI1:44:37.6 

Neil BASS1:44:05.3 

Paul MURPHY1:44:34.1 

James LINNEY1:45:49.2 

Stephen BROWN1:45:53.3 

Ronan MORIARTY1:43:41.0 

Nichola ANDERSON1:45:35.4 

Sophie FOXALL1:46:12.3PB

Garry CURTIS1:46:50.4 

David PRIOR1:46:59.9 

Nick DAVIES1:47:17.5 

Rob HORVATH1:48:55.1 

David BONE1:48:11.9 

Sures LALA1:48:33.0 

Gemma CHALLIS1:49:00.6 

John BARRY1:49:05.1 

Anne SAMPSON1:48:44.1PB

Paul ROBERTS1:49:12.9 

Tomas SHERWEN1:49:46.7 

Nadine BRELSTAFF1:49:17.2 

Cornelius BARRY1:50:13.7 

Michael DUFF1:48:34.3 

Richard STANWIX1:49:42.7 

Laura HALTON1:48:34.5PB

Jessica HINDS1:49:27.8 

Michael HELLYER1:51:27.9 

Madeleine BATES1:49:57.1 

Jonathan GOLUB1:50:43.2PB

Julia FITZGERALD1:51:08.6 

Bernie MORAN1:50:54.0 

Seamus MACCORMAIC1:51:29.7 

Naomi WHITE1:51:15.6 

Elizabeth ADAMS1:51:59.9 

Mark O'CONNOR1:52:25.8 

Simmi BAJAJ1:53:01.2PB

Joanne GREGG1:52:31.9 

Salvatore CACCIOLA1:52:28.6 

Jez HEMANS1:52:51.9 

Rachel MCCLEMENTS1:53:01.8PB

Sara DI PIETRANTONIO1:53:12.3PB

Anthony AUSTIN1:51:29.7 

Frank FALLON1:53:35.2PB

Veronica COLYER1:54:38.7 

Gerry GOONAN1:54:42.8 

Lesley SMITH1:52:38.9PB

Yvette BURTON1:54:26.3 

Simon STANNARD1:54:34.5 

Sjenka LESLIE1:55:23.9 

Laura GAGA1:45:26.8 

Alexandra BARRY1:56:21.8 

Lisa WATSON1:58:32.4 

Paul LANG1:56:04.2 

Nicola PHELAN1:58:14.5 

Annemarie GRAHAM1:57:47.3 

Godfrey RUST1:58:12.7 

Fenella BROOKS1:56:32.9 

Nicola MAY1:57:20.7PB

Robert SHARPE1:56:04.3PB

Andrew RUSSELL1:56:47.6 

Jessica NELSON1:56:57.3PB

Trevor PASK2:00:16.6 

Katherine Beesley BEESLEY2:00:31.9 

Lisa GROVER1:58:05.3 

Naveed MIRZA2:00:39.9 

Emilie HEDOIRE1:59:15.1 

Dineke AUSTIN2:02:01.5 

Jonathan HARRIDGE2:02:46.5 

Michelle JONES2:00:15.8 

Roy WITCOMB2:02:11.7 

Darren LOFTUS1:59:31.9 

Laura GLEESON1:58:49.6 

Paul BARRY2:03:20.2 

Christian BALZER2:01:58.8 

Derek DUNNE2:00:11.7 

Angie BUCKROYD2:00:27.0PB

Stephen MATTHEWS2:04:28.0 

Andrea HENDY2:01:47.7 

Gary HOBBS2:02:20.2 

Jennie CONNELLY2:02:22.6 

Marie De GREEF2:04:01.0 

Jerzy RACZYNSKI2:02:49.6 

Lisa EMERSON2:03:43.4 

Pardip Singh MINHAS2:00:35.6 

Simon HARDY2:04:11.5 

Thunicia MOODLEY2:03:58.0 

George HAZLEWOOD2:02:32.3 

Marzena BRACHMAN2:04:49.7 

Marcin MARYNIAK2:04:50.0 

Laura HEYWORTH2:02:09.6 

Alan TOMLINSON2:05:24.7 

Marie-Louise KERTZMAN2:09:19.1 

Una CROTTY-JOYCE2:02:18.3PB

Allie COLLINS2:06:19.9 

Dan HOUGHTON2:06:23.7 

Graham HOLLAND2:06:26.8 

Isobel Jayne MOCK2:11:14.0 

Gillian MORONEY2:07:07.8 

Rhiannon WILLIAMS2:06:59.7PB

James CLOSE2:07:55.2 

Thim ENGEL2:06:49.2 

Angela DUFF2:08:31.5 

Kerry MCTAGUE2:06:45.0 

Juliana MIGUEL2:08:04.4 

Lucie GODFREY2:10:24.1 

Veerle HEYVAERT2:10:13.1 

Alan HUDDART2:09:09.7PB

Kelli JURGS2:09:11.1 

David CARLIN2:09:47.6 

Terena DE ABAITUA-HIND2:09:46.5PB

Alex FEREDAY2:12:36.4 

Jeremy PITT2:15:51.9 

Sarah ASHCROFT2:10:56.2 

Debbie KEENAN2:10:56.1 

Teresa ANDERSON2:10:45.9 

Lilian AGINA2:12:52.8PB

Rebecca HUNT2:12:45.5PB

Nicola FORSTER2:16:14.0 

Peter SUMNER2:13:42.8 

Omar SIDDEEK2:16:37.2 

Kaye KNOWLES2:14:06.6 

Sarah PARKER2:14:33.5 

Rachel CASALI2:14:00.5PB

Heidi VICKERY2:14:25.0 

Baljit DHANDA2:14:24.7 

Tanja WILLIAMS2:14:08.5 

Moira BROOKFIELD2:16:14.4PB

Kate WARD2:15:44.3 

Ben CALE2:18:14.7 

Harjinder BAHD2:15:55.5 

Chris BENTLEY2:16:42.2 

Gurdeep Kaur MAJOR2:21:59.5 

Christie ROBERTSON2:16:57.8 

Rachel TILEY2:20:46.7PB

Isobel SWARC2:20:20.4 

Christine DIXON2:20:39.8 

Joel SWARC2:24:30.2 

Rachel ALLEN2:23:36.7 

Robert WILLIN2:23:36.8 

Cecilia SOTRA2:25:23.4PB

Sarah HOLDER2:25:11.6 

Jess SMALLEY2:25:57.9 

Jasmina LAZAREVIC2:24:42.3 

Daniel VANDENBURG2:29:25.2 

Carol MORAN2:29:32.6 

Seana BLOOMFIELD2:30:16.5 

Emma BELL2:30:02.9PB

Cristina MAMELI2:31:05.6 

Paul RYAN2:31:28.9 

Elisha PETER2:30:53.3 

Sonja KNOLL2:33:11.2 

Sarah DHANDA2:33:11.0PB

Caroline RUSH2:33:11.0PB

Sindhu PILLAI2:34:43.6PB

Anand KUPPA2:34:35.0 

Louise KEENAN2:32:46.7 

Polly RAWLINGS2:33:59.9 

Nathalie DESTA2:34:29.8 

Gina HUDSON2:38:20.3 

Wei Hei KIPLING2:39:16.7 

Catherine HASTINGS DAVIES2:39:46.6 

Jessica HOOD2:40:28.2 

Sonia NIMLEY2:42:29.3 

Sally Merrick MERRICK2:47:53.0 

Becky FENNELLY2:56:56.2PB

Daniel FENNELLY2:56:59.8PB

Gemma MACHIN3:01:53.3 

Lisa DUMAIS3:00:29.1PB

Anupama KUPPA3:09:41.2  

 

EHM Mini Mile

Tom Kerley     6.10.4
Joshua Whitelam    6.47.2
Dominic QUINN    06:50.4
Joseph QUINN    07:00.8
Benjamin RAWSTHORNE    07:08.4
Pascale KERLEY    07:10.1
Oscare Newall    7.15.8
Jacob SENNIS    07:22.2
Liam COTTRELL    07:23.6
Finn ELLIOTT    07:30.3
Edward MULRENAN    07:32.2
Emily PAGE    07:33.3
Sean COTTRELL    07:40.4
Eva Newall    8.01.3
Matthew O'HARE    08:09.4
Holly Megan CAMERON    08:10.4
Megan PAGE    08:15.3
Ciara COTTRELL    08:19.9
Astrid ELLIOTT    08:30.1
Amelia DOVEY    08:55.1
Aidan QUINN    09:03.6
Abigail SWARC    09:11.8
Audrey TSANTILIS-LODGE    09:24.8
Esme WALKER    09:25.6
Tara COTTRELL    09:47.2
Eve SENNIS    10:02.3
Torrin KERN    10:21.7
Keana ACORN    10:58.3
Lucy MULRENAN    10:58.3
Jessica MULRENAN    13:30.0

 

parkrun

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks


You can view the latest club records here.

 

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

Weekly Results 22nd August - 4th September 2016

 

Monday 22 August

Better Athletics Mile End Open

1500m
5 : Thomas Martini - 5:31.69 PB
6 : Sarah Mackenzie - 6:35.97 PB

400m
3 : Sarah Bailey - 68.13 PB
4 : Thomas Martini - 73.12 PB

200m
4 : Sarah Mackenzie - 37.23

Mile
5 : Kira King - 6:11.01 PB

Monday 29th August

Thames Turbo Sprint Triathlon

Swim: 426m
Bike: 21km
Run: 5km

Name                         Swim    Transition 1    Cycle    Dead Zone    Transition 2    Run    Total Time
Charlotte Johnson      7.57      1.31               46.01    5.29               1.02              24.20    1.20.52
Harriet Betteridge      9.19       2.20             47.04    7.13                0.45             22.33    1.22.11
Michelle Tanner          7.36      3.17              49.38    6.13                0.50             22.12    1.23.32
Gillian Moroney         11.37      1.57              44.11     5.42               1.08              28.27    1.27.19
Lisa Snell                   11.52     2.04             46.44     6.04               1.16              30.38    1.32.32
Sophie Foxall             11.55     4.09             55.42     6.12               1.35              22.39    1.35.57
Sandra Courtney        10.57    2.59             51.32     7.02               2.28              32.09    1.40.05
Fiona Moriarty           10.36     2.32             44.33    5.56               2.04              40.37    1.40.21
Jane Armstrong         13.32     3.04            50.53     6.07               1.33              31.22     1.40.22

Wednesday 31st August  

 

Chase the Sun

5kms

CHRIS LAMBERT00:26:29

EWAN FRYATT  00:18:38

CHRISTINA URBANSKI  00:26:06

SIONED MORGAN  00:26:59

KIMBERLEY HAMILTON  00:31:01

10kms

OLIVIA PARKER-SCOTT  00:46:29  PB

LORRAINE HILL  00:49:19

LISA GROVER  00:52:58

RALPH DADSWELL  00:42:12

Thursday 1st - Saturday 3rd September

UTMR Stage Race - 116kms, 8,300m ascent (Cervinia in Italy to Heaven in Switzerland)

Dane Ryan  25:47:25

Saturday 3rd September

Andrew Carter Memorial Mile

Position    Name         Time         
2    Jose    Manuel Pabon     00:05:59  
6    Thom    Martini    00:06:28
7    David    Parrott    00:06:29   
10    Sophie    Foxall    00:06:47   
16    Zac    Dadswell    00:07:13   
17    Ralph    Dadswell    00:07:14   
18    Henry    Dadswell    00:07:14   
19    Charlotte    Johnson    00:07:18  
29    Trevor    Pask    00:08:13
30    Elizabeth    Adams    00:08:15
32    Lucy    Rigg    00:08:17
34    Oliver    Wilkinson    00:08:32   
37    Neil    Enskat    00:09:29  
43    Mhari-Louise    Healy    00:09:39    
45    Gillian    Arundell    00:10:02
47    Lynne    Jones    00:10:03     
48    Louise    Plank    00:10:03  
52    Tom    Kerry    00:10:54   
53    Lara    Keenan    00:11:13    
54    Debbie    Keenan    00:11:14  
58    Ruth    Whitle    00:13:16   
59    Richard    Cudd    00:13:53   
60    Alix    Keenan    00:13:53   
61    Teresa    Connolly    00:16:16   
62    Tracey    Melville    00:16:18        

Dingle Marathon

Piers Keenleyside  3:46:03

Sunday 4th September

Pontypridd Roadents Reverse 10M

136. Sarah Dhanda 1:52:09

137. Baljit Dhanda   1:52:10

 

Maidenhead Half Marathon

Tom EASTEN 1:17:07.9 PB
Jose Manuel PABON 1:21:56.7
Robert WILLIN 1:30:26.9
Sarah BAILEY 1:32:11.5 PB
Ralph DADSWELL 1:32:22.5
Frank DOYLE 1:32:18.3 PB
Phil CAIRNS 1:33:24.7 PB
Michael DUFF 1:34:07.3  PB
Rebecca JACKSON 1:34:23.2  PB
Harry CLAXTON 1:34:45.3  PB
Phillip TURNER 1:35:33.2
Paul MURPHY 1:37:47.6
Maria FITZGERALD 1:38:56.3
Kerstin LUKSCH 1:39:18.2
Andrew HAWKINS 1:40:12.7
Yvonne LINNEY 1:40:42.8
Ben CALE 1:40:40.4
Olivia PARKER-SCOTT 1:41:06.0 PB
David CARLIN 1:41:22.0  PB
Pawel PRZEPIORSKI 1:43:30.8
Lucy RIGG 1:44:54.9 PB
David BONE 1:47:00.0 PB
Sue PARK 1:48:06.5
Robert KIPLING 1:48:21.7
Malgorzata KUCHARSKA 1:48:35.2
Katherine BEESLEY 1:48:52.1
Naomi WHITE 1:48:57.4  PB
Charlotte JOHNSON 1:52:34.8
Elizabeth ADAMS 1:52:34.3
Neil ENSKAT 1:52:41.6
Jessica HOOD 1:55:03.1  PB
Jesal THAKKER 2:00:30.5 PB
Roy WITCOMB 2:04:23.4
Heidi VICKERY 2:04:36.2
Andrea HENDY 2:04:50.8
Angela DUFF 2:07:02.4  PB
Thim ENGEL 2:08:10.3
Robert SHARPE 2:14:05.6
Wei Hei KIPLING 2:30:51.9

parkrun

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks


You can view the latest club records here.

 

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

Weekly Results 1st - 21st August 2016

Monday 1st August

Sri Chimnoy 2 mile race - Battersea Park


22. John Foxall - 10:52

28. Jose Manuel Pabon - 11:01

 

Friday 5th August

The Night of the 5,000m PBs at Osterley Track

60m Kids U11

Joseph Quinn 10.6

Mia de Vivenot 10.8

Henry Jones 11.2

Oliver Wilkinson 12.1

Aiden Quinn 15.1

Aiden Murphy 20.1

800m Kids U11

Henry Dadswell 02:59.8

Joshua Whitelam 02:59.9

Dominic Quinn 03:13.5

Zak Dadswell 03:27.2

Dom de Vivenot 03:35.9

Adele Forster 04:47.4

200m Kids U11

Joseph Quinn 37.0

Henry Jones 38.1

Mia de Vivenot 38.3

Oliver Wilkinson 48.7

Aiden Quinn 55.9

Aiden Murphy 01:17.6

100m Kids U11

Dom de Vivenot 15.8
Joshua Whitelam 16.0
Henry Dadswell 16.4
Zak Dadswell 17.2
Dominic Quinn 17.5
Adele Forster 19.5

5,000m Race 1

Jose Manuel Pabon 17:20.44

Dave Chryssides 17:39.70

Thomas Glasock 17:44.24

Ryan Yoruk 18:13.69

Tom Corbett 18:16.45

Jordan Jowett 18:26.99

Chris Lambert 18:38.12

Paul Murphy 18:56.98

Pat Cawley 19:06.97

Matt Kaufman 19:14.61

James Linney 19:21.86

Kieran Santry 19:24.24

Phil Turner 19:43.18

Ralph Dadswell 19:45.39

Mike Lawrence 19:50.96

Mike Duff 19:59.31

Ben Cale 20:20.30

Frank Doyle 21:35.89

5,000m Race 2

Sarah Bailey 20:12.82

Jennifer Watt 20:36.96

Rebecca Jackson 20:56.76

Kira King 21:12.08

Andy Mahony 21:16.40

Sophie Foxall 21:23.31

Claire Morris 21:40.05

Paul Robinson 22:18.64

David Bone 22:36.47

Jenny Bushell 22:39.18

Nicola Phelan 22:39.99

Robert Kipling 22:47.45

Elizabeth Adams 22:59.88

Malgorzata Kucharska 23:00.44

Paul Roberts 24:07.54

Lorraine Hill 24:09.52

5,000m Race 3

Carole Sanderson 22:22.87

Olivia Parker-Scott 22:27.42

James de Vivenot 23:15.98

Baljit Dhanda 23:55.84

Lisa Grover 24:47.15

Lesley Smith 24:56.35

Jo Gregg 25:16.66

Arlene Gallagher 25:57.26

Michael Limpert 26:13.91

Allie Collins 27:12.68

Angela Duff 27:21.31

Sindhu Pillai 28:17.06

Nicola Forster 28:29.67

Tara Flynn 28:51.29

Wei Hei Kipling 29:47.70

Caroline Rush 30:31.81

100m Race 1       -0.7m/s

Ben Cale 14.31

Mike Duff 14.34

Ryan Yoruk 14.87

Matt Kaufman 14.92

Paul Robinson 18.50

100m Race 2       -0.1m/s

Jordan Jowett 12.42

James de Vivenot 15.08

Frank Doyle 16.56

Baljit Dhanda 23.90

100m Race 3      -0.2m/s

Claire Morris 16.60

Jenny Bushell 17.51

Lisa Snell 18.69

Rebecca Jackson 19.46

Malgorzata Kucharska 20.66

100m Race 4         -0.5m/s

Sarah Bailey 15.56

Carole Sanderson 16.79

Sophie Foxall 17.45

Lisa Grover 19.13

Sindhu Pillai 19.2

400m Race 1

Kieran Santry 01:04.80

Matt Kaufman 01:07.30

Ryan Yoruk 01:10.80

Paul Robinson 01:24.90

400m Race 2

Jordan Jowett 58.84

Ben Cale 01:02.53

Ralph Dadswell 01:16.95

Baljit Dhanda 01:29.70

400m Race 3

Carole Sanderson 01:21.19

Nicola Phelan 01:24.24

Lorraine Hill 01:28.94

Malgorzata Kucharska 01:32.76

Lisa Snell 01:40.46

400m Race 4

Sarah Bailey 01:11.91

Sophie Foxall 01:19.84

Jenny Bushell 01:27.28

Saturday 13th August

Pride 10km

Tom Easten 34:56  PB
Rob Willin  42:11
David Parrott 42:17
Laura Gaga 45:10
Andrew Sherwood  45:22
Jenny Bushell  47:25
Antonio Madrid Rabadan  55:33

Sunday 14th August

Gunnersbury Summer League

Pos    Time    Name
4    0:38:21    Jordan Jowett
16    0:41:03    Colin Overton
18    0:42:05    Tim Orme
19    0:42:09    Kieran Santry
23    0:42:37    Paul Murphy
25    0:42:50    Rob Willin
27    0:43:25    Harry Claxton
29    0:43:41    Simon Hardy
31    0:43:46    Glen Matthews
33    0:43:54    Rebecca Jackson
34    0:43:56    Ben Cale
35    0:43:56    Frank Doyle
36    0:44:11    Mike Duff
38    0:44:21    Kira King
43    0:44:49    Francesca Cooper
46    0:45:03    Doug Buckeridge
47    0:45:06    Kelly Scanlon
49    0:45:41    Yvonne Linney
52    0:45:59    Henry Dadswell
53    0:46:00    Ralph Dadswell
54    0:46:07    Michelle Tanner
60    0:46:57    Warwick John Fahy
62    0:46:59    David Carlin
63    0:47:01    Jennifer Bushell
66    0:47:27    Neil Enskat
68    0:47:46    Paul Robinson
71    0:47:55    Olivia Parker-Scott
72    0:48:01    Lucy Rigg
73    0:48:06    David Bone
75    0:48:13    Alan Knott
77    0:48:21    Sophie Foxall
82    0:49:20    Lorraine Hill
83    0:49:24    Dominic Wallace
84    0:49:30    Marzena Brachman
86    0:49:34    Robert Kipling
87    0:50:01    Andrew Carpenter
88    0:50:04    Ellen Easten
89    0:50:30    Baljit Dhanda
90    0:50:36    Maciej Owczarek
91    0:50:45    Jessica Hinds
94    0:51:18    Marek Waszczuk
99    0:51:51    Sophie Pitt
100    0:52:03    Paul Lang
102    0:52:23    Madeleine Bates
103    0:52:23    Nigel Panton
104    0:52:24    Simon Stannard
105    0:52:27    Darren Loftus
107    0:52:55    Dineke Austin
108    0:52:57    Jess Hood
109    0:53:02    Adam Wakefield
117    0:53:56    Sjenka Leslie
124    0:55:15    Trev Pask
127    0:55:21    Jasvir Sekhon
128    0:55:23    Dick Overton
130    0:55:36    Alan Huddart
131    0:55:39    Lisa Emerson
133    0:56:02    Angie Buckroyd
136    0:56:37    Lucie Godfrey
139    0:57:26    Anne Marie Graham
146    0:58:45    Tara Flynn
149    0:59:00    James Close
150    0:59:04    Thim Engel
155    1:00:51    Gary Hobbs
156    1:00:51    Yvette Burton
157    1:01:01    Jane Wright
158    1:01:03    Tanja Williams
159    1:01:09    Lilian Agira
162    1:01:34    Nicola Forster
168    1:02:56    Catherine Mulrenan
170    1:03:35    Sonja Knoll
171    1:03:37    Anand Kuppa
172    1:03:56    Teresa Anderson
173    1:04:06    Jeremy Pitt
176    1:05:10    Jasmina Lazarevic
180    1:06:40    Sarah Dhanda
185    1:08:27    Polly Rawlings
186    1:09:02    Caroline Rush

Tenderfoot Race

Pos Time Name
4 0:07:12 Edward Mulrenan
6 0:07:27 Zak Dadswell
7 0:07:41 Mia De Vivenot
9 0:08:03 Dominic de Vivenot
13 0:08:24 Oliver Wilkinson
15 0:08:59 Dante Easten
16 0:10:47 Adele Forster
17 0:12:04 Lucy Mulrenan
18 0:12:59 Jessica Mulrenan

Sunday 21st August

Clapham Common Half Marathon

Harriet Betteridge 1:33:35  PB (5th lady)

Foxtrot 5 miler, Broughton Gifford

Claire Morris  34:52  PB  (6th lady)

parkrun

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks


You can view the latest club records here.

 

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

 

 

Weekly Results - 25th - 31st July 2016

Monday 25th July

Sri Chinmoy 1 Mile

30 : Leg It Eagles! – 16:17
Thomas Glasock 5.01 (5th place on club records)
Thomas Martini 6.09
John Foxall 5.07

57 : Rebel Eagles - 17.31
Jose Manuel Pabon - 5.12
Grainne Devery - 6.39
Kieran Santry - 5.40

59 : Ealing Eagles – 17:35
Hugo Serra Guerrerio - 5.39
Chris Blackwell - 6.10
Paul Peasegood - 5.46


Friday 29th July

Serpentine LFOTM 5k - Hyde Park

29. John Foxall - 18:15
94. Ewan Fryatt - 21:17
184. Nigel Panton - 25:02


Saturday 30th July

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks


Davos Swiss Alpine Marathon

K30 – 30.1km (+430m / –940m)
Harriet Betteridge - 02:47:19
Phill Turner - 02:47:21
Ben Cale - 02:55:01
Michelle Verbossche - 02:55:28
Michelle Tanner - 02:55:40
Olivia Parker Scott - 03:14:58
Sarah Mackenzie - 03:16:37
Sophie Foxall - 03:24:54

K21 - 22.3km (+650m / –300m)
Sarah Bailey - 02:07:53

K10 - 9.4km (+210m /-210m)
Tom Irving 1.24.24
Adam Wakefield 1.24.26

31st July 2016

Beer Mile
Paul Peasegood 19:48

You can view the latest club records here.

 

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

Weekly Results - 11th - 24th July 2016

Here are the weekly results:

Tuesday 12th July

Serpentine Club Championship Mile
Sarah Mackenzie - 7:00.90


Saturday 16th July


parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks

 

Serpentine Club Championship 1km
Sarah Mackenzie - 3:55


Sunday 17th July

Great Newham London 10km

Mike Duff        00:44:01
Jason O'Mahony        00:50:54
Heidi Vickery        00:54:24
Trevor Pask        00:55:26
Rhian Linney        01:01:52
James Linney        01:01:53
Angela Duff        01:02:02
Felicity Cooper        01:06:20
David Bays        01:14:48
Jacquie de Bidaph    01:18:23
Kris Krokosz        01:23:55

West Walk 10km

Name            Gender    Distance    Time    
Malgorzata Kucharska    F    10 mile        01:32:52    CR
Michelle Tanner        F    10 mile        01:34:15    
Olivia Parker-Scott    F    10k        00:51:52    CR
Claire Morris        F    10K        00:52:40    
Sophie Foxall        F    10k        00:55:04    
Lorraine Hill        F    10k        01:02:01    
Anne Marie Graham    F    10K        01:05:12    
Elizabeth Adams        F    10K        01:05:21    
Andrea Hendy        F    10K        01:05:23    
Lucy Rigg        F    10k        01:05:55    
Lisa Emerson        F    10K        01:13:42    
Tom Easten        M    10K        00:43:36    CR
Ewan Fryatt        M    10k        00:43:41    
John Foxall        M    10k        00:44:31    
Dave Chryssides        M    10K        00:48:15    
Jonathan Golub        M    10k        00:52:30    
James de Vivenot    M    10k        00:58:37    
John Barry        M    10k        01:04:46    

Kerstin Luksch        F    Half Marathon    01:45:11    CR
Jen Watt        F    Half Marathon    01:50:22    
Harriet Betteridge    F    Half Marathon    01:56:55    
Jenny Baker        F    Half Marathon    02:15:05    
Jose Manuel Pabon    M    Half marathon    01:30:39    CR
Harry Claxton        M    Half Marathon    01:45:11    
Ralph Dadswell        M    Half Marathon    01:48:05    
Pardip Singh Minhas    M    Half marathon    01:56:50    
Phill Turner        M    Half marathon    01:56:55    
Henry Dadswell        M    Half Marathon    01:59:16    
Andrew Sherwood        M    Half Marathon    02:03:57    
John Kenny        M    Half Marathon    02:17:01    

Saturday 23rd July

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks

 

The Windsor Great Park Dash 10km

Thomas Martini - 48:50
Donna Warren - 50:44

Sunday 24th July

Summer League - Regent's Park

0:37:58 Jose Manuel Pabon
0:38:30 Ewan Fryatt
0:38:58 Tom Easten
0:40:53 George Roberts
0:41:08 Ralph Dadswell
0:41:38 John Foxall
0:41:40 Colin Overton
0:42:19 Kieran Santry
0:42:41 Rob Willin
0:42:42 Jordan Jowett
0:43:03 Chris Lambert
0:43:27 Harry Claxton
0:43:38 Paul Murphy
0:43:52 Kerstin Luksch
0:43:56 Jennifer Watt
0:44:10 Frank Doyle
0:44:23 Simon Hardy
0:44:38 Rebecca Jackson  PB
0:45:36 Mike Duff
0:45:41 Claire Morris
0:46:22 Maria Fitzgerald
0:46:33 Yvonne Linney
0:46:54 Ronan Moriaty
0:47:04 David Carlin
0:47:19 Stuart Mitchell
0:48:01 Kath Beesley
0:48:08 Warwick John Fahy
0:48:25 Alan Knott
0:48:28 Paul Roberts
0:48:32 Andy Mahony
0:48:35 Paul Robinson
0:48:46 James de Vivenot
0:48:56 Neil Enskat
0:48:56 Carole Sanderson
0:49:18 David Bone
0:49:25 Henry Dadswell
0:49:37 Jennifer Bushell
0:51:18 Lorraine Hill
0:51:35 Jenny Baker
0:52:04 Sue Park
0:53:00 John Barry
0:53:24 Anne Sampson
0:53:32 Jess Hood
0:54:49 Grainne Devery
0:55:19 Heidi Vickery
0:57:32 Andrea Hendy
0:58:44 Thim Engel
0:58:59 Patricia Brady
0:59:30 Lisa Emerson
0:59:36 Antonio Madrid
1:00:16 Angela Duff
1:00:56 Michael Limpert
1:02:16 Jane Wright
1:05:29 Sonja Knoll
1:06:00 Steven Bryant

 

You can view the latest club records here.

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

Weekly Results - 27th June - 10th July 2016

Here are the weekly results - a quiet few weeks, ending with a bang at Dulwich Summer league!

 

Tues 5th July

Serpentine Club Championship 3000m

Sarah Mackenzie  13:43.40. Age-graded: 61.3%

 

Saturday 2nd & 9th July

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks

 

Sunday 10th July

Vitality British London 10km

Jordan Jowett 39:36

Becky Fennelly1:20:07

Alex Green1:03:52

Chrissie Urbanski 54:40

Susy Dand1:19:23

Sara Di Pietrantonio 51:04

Daniel Fennelly 1:31:45

 

Dulwich Summer League 

Pos Time Name
6 0:30:46 John Foxall
11 0:31:18 Matt Kaufman  PB
16 0:32:28 Ralph Dadswell
23 0:33:37 Rob Willin
25 0:33:46 Sarah Bailey  PB
26 0:33:50 Dave Chryssides
29 0:34:00 Kieran Santry
31 0:34:07 Mike Duff  PB
32 0:34:15 Jennifer Watt
33 0:34:24 Kerstin Luksch
35 0:34:30 Gideon Shawyer
36 0:34:31 Ben Cale
38 0:34:38 Frank Doyle  PB
41 0:34:58 Paul Peasegood
44 0:35:19 Hannah Copeland
54 0:36:18 Phil Cairns  PB
59 0:36:43 Donna Warren
63 0:37:01 David Carlin  PB
64 0:37:08 Louise Plank
65 0:37:18 Simon Hardy
68 0:37:39 Thomas Martini
69 0:37:50 Jonathan Golub
74 0:38:28 Paul Robinson
75 0:38:48 Lucy Rigg  PB
78 0:39:03 Robert Kipling
79 0:39:06 Sue Park
87 0:39:42 Andrew McFarlane
88 0:39:44 John Barry  PB
89 0:39:49 Alan Knott
93 0:40:15 Jenny Baker
95 0:40:33 Sophie Foxall
97 0:40:41 Lorraine Hill
106 0:42:25 Heidi Vickery
112 0:42:54 Thim Engel
115 0:43:12 Lisa Grover  PB
118 0:43:55 Jess Hood
124 0:44:48 Allie Collins  PB
129 0:45:02 Patricia Brady
131 0:45:10 James Close
132 0:45:11 Yvette Burton  PB
139 0:45:48 Michael Limpert
145 0:47:39 Natasha Dodwell
146 0:47:41 Kelli Jurgs
147 0:47:43 Terena De Abaitua-Hind
148 0:47:49 Nicola Forster  PB
155 0:50:29 Catherine Mulrenan
158 0:54:08 Wei Hei Kipling
160 0:55:16 Sonja Knoll

Weekly Results 20th - 26th June

Wednesday 22nd June

Bridges Relay

Ladies teams

Position LBH Organisation Team OpenLadies Total Time

5 Club EalingEagles Silver Welsh Eagle Ladies 0:46:43

8 Club EalingEagles Crested Eagle Ladies 0:52:08

Open teams

Position LBH Organisation Team Open Total Time

24 Club EalingEagles Golden Eagle Open 0:54:21

33 Club EalingEagles Bald Eagle Open 0:57:07

Ladies Individual Results

Position Runner Number Name MF Time Organisation Team Team Category

13 C211 Sarah Bailey F 0:15:03 EalingEagles Silver Welsh Eagle Club Ladies

18 B211 Sophie Foxall F 0:15:40 EalingEagles Silver Welsh Eagle Club Ladies

25 A211 Michelle Tanner F 0:15:59 EalingEagles Silver Welsh Eagle Club Ladies

36 C212 Michelle Tanner F 0:16:40 EalingEagles Crested Eagle Club Ladies

47 A212 Sarah Mackenzie F 0:17:26 EalingEagles Crested Eagle Club Ladies

54 B212 Pam Wiggins F35 0:18:03 EalingEagles Crested Eagle Club Ladies

Men's Individual Results

58 B25 Tom Corbett M40 0:12:38 EalingEagles Golden Eagle Club Open

71 A25 John Foxall M 0:12:55 EalingEagles Golden Eagle Club Open

82 C25 Jose Pabon M 0:13:12 EalingEagles Golden Eagle Club Open

107 D26 John Foxall M 0:13:37 EalingEagles Bald Eagle Club Open

135 A26 Ralph Dadswell M40 0:14:10 EalingEagles Bald Eagle Club Open

141 A27 Simon Hardy M 0:14:15 EalingEagles Booted Eagle Club Open

158 B26 Thom Martini M 0:14:38 EalingEagles Bald Eagle Club Open

161 C26 Mike Duff M 0:14:41 EalingEagles Bald Eagle Club Open

188 B27 Phill Turner M 0:15:08 EalingEagles Booted Eagle Club Open

208 D25 Paul Peasegood M 0:15:35 EalingEagles Golden Eagle Club Open

230 D27 Neil Enskatt M40 0:16:00 EalingEagles Booted Eagle Club Open

282 C27 Piers Keenleyside M40 0:17:42 EalingEagles Booted Eagle Club Open

 

Friday 24th June

Orion Harriers Fast Friday

Thom Martini 19:58.8  PB

 

Saturday 25th June

Race to the King - 53.55 miles

Dane Ryan 11 hours 42 mins, 39 secs

 

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks

 

Sunday 26th June

Harry Hawkes 10 miles

Mike Duff 1:09:16  PB

Rob Willin 1:10:33

Liz Wirdnam 1:41:23

Felicity Cooper 1:46:19

Angela Duff 1:49:36

David Carlin 1:52:53

 

Hadrian's Wall Half Marathon

Simon Stannard 1:45:04

Neil Enskat 1:52:43

Pam Wiggins 2:15:48

You can view the latest club records here.

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

Weekly Results 13th - 19th June

Here are the weekly results - a quiet week this week!

Wednesday 15th June

Forest 5

Michelle Tanner 40:00

Harriet Betteridge  40:00

Saturday 18th June

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks

Sunday 19th June

City of London Mile

Thomas Glasock 00:05:01 Male  PB/First Mile
John Foxall 00:05:07 Male  PB
Christophe Flemin 00:05:10 Male
Michael Hellyer 00:05:25 Male
Chris Lambert 00:05:41 Male
Ben Cale 00:06:00 Male
Kelly Scanlon 00:06:03 Female
Thomas Martini 00:06:10 Male
Kira King 00:06:15 Female
Daniele Rapati 00:06:31 Male  PB
Naomi White 00:06:35 Female  PB
Sarah MacKenzie 00:06:52 Female  PB
Jibril Rahman 00:07:08 Male

Sindhu Pillai  08:13  PB/First Mile

Valentina Voltan 00:10:08 Female
Archna Vithlani 00:10:38 Female

Midnight Sun Marathon

Piers Keenleyside 3:59:04

You can view the latest club records here.

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

Weekly Results 6th - 12 June 2016

Here are the weekly results.  It's great to see so many people taking advantage of mid week races and see so many new PBs!  Also a great turnout at the first summer league event, despite the weather!  Well done everyone!

Monday 6th June

Sri Chimnoy 5k - Battersea Park

Thomas Glasock - 17:32  PB

John Foxall - 17:51  PB

Jose Manuel Pabon - 17:56

Kira KIng - 20:46  PB

Grainne Devery - 24:08

James Close - 26:12  PB

 

Tuesday 7th June

Paddy's Pole Fell Race (6kms)

Andy McFarlane  44:51

 

Wednesday 8th June

Chase the Sun - Hyde Park

5k

Kira King  00:21:34

Sophie Foxall  00:22:11

Kimberley Hamilton  00:34:35

10k

MICHELLE VERBOSSCHE  00:45:58

Phillip Turner  00:45:57

David Prior  00:46:29

Chris Blackwell  00:46:36

Jessica Hood  00:54:16

Kitty Dabir-Alai  00:59:36

Birkenhead Park 5-mile Road Race

Andy McFarlane  38:18

 

Friday 10th June

Norden 6 mile Road Race

Andy McFarlane  50:33

 

Saturday 11th June

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks

Sunday 12th June

St Albans Half Marathon

Chris Lambert  1:28:43

Mirka Miturova 2:01:11

Piers Keenleyside 2:04:16

Windsor Triathlon

Jenny Bushell  3:22:32

includes a 10km time of 47:58  PB

Summer League - Harrow

10k

Pos Time   Name

6  0:36:31 Tom Corbett

10 0:37:49 Jose Manuel Pabon

11 0:38:11 Ryan Yoruk

23 0:40:42 Tom Easten

24 0:40:48 Ralph Dadswell

30 0:41:37 Mike Duff  PB

33 0:41:58 Paul Murphy

36 0:42:15 Sarah Bailey

37 0:42:16 Jennifer Watt

39 0:42:33 Matthew Turley

41 0:42:44 Niall Quinn

43 0:42:54 Frank Doyle

47 0:43:42 Kerstin Luksch

48 0:43:45 Graham Page

51 0:44:49 Hannah Copeland

56 0:46:14 Paul Robinson

57 0:46:16 David Carlin

59 0:46:23 Neil Enskat

60 0:46:28 James de Vivenot

68 0:47:59 Lucy Rigg

70 0:48:10 David Bone

71 0:48:13 Robert Kipling

72 0:48:23 Marek Waszczuk

73 0:48:32 Nina Vinge-Fryer

74 0:48:44 Tim Fryer

75 0:48:52 Elizabeth Adams

77 0:48:54 Sophie Foxall

81 0:49:07 Henry Dadswell

82 0:49:13 Harriet Betteridge

83 0:49:27 Lorraine Hill

93 0:51:24 John Barry

94 0:51:35 Zoe Lawton

95 0:51:54 Rachel Hearson

98 0:52:18 Sjenka Leslie

99 0:52:21 Graham Holland

101 0:52:27 Sarah Mackenzie

104 0:52:49 Jess Hood

110 0:54:24 Alan Huddart  PB

118 0:55:53 James Close

127 0:56:45 Lisa Emerson

128 0:56:55 Allie Collins

132 0:57:11 Dan Houghton

141 1:00:19 Catherine Mulrenan

142 1:00:28 Jane Wright

148 1:03:50 Emma Bell

154 1:06:33 Lisa Dumais  PB

Tenderfoot Race

Pos Time Name

6 0:06:45 Tom Kerley

7 0:06:48 Dominic Quinn

9 0:06:57 Finn Elliott

10 0:07:00 Ben Rawsthorne

11 0:07:02 Lucas Vinge-Fryer

13 0:07:21 Edward Mulrenan

14 0:07:26 Zak Dadswell

15 0:07:27 Joseph Quinn

16 0:07:32 Charlie Vinge-Fryer

17 0:07:35 Pascale Kerley

18 0:07:37 Mia De Vivenot

19 0:07:39 Megan Page

21 0:07:41 Emily Page

24 0:08:29 Dante Easten

25 0:08:48 Nathaniel Rawsthorne

26 0:11:46 Lucy Mulrenan

27 0:12:50 Jessica Mulrenan

 

You can view the latest club records here.

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!

Weekly Results 30th May to 5th June 2016

Here are the weekly results - the Bank Holiday Monday saw a great turnout at the Vitality 10km with plenty of PBs and Jen Watt sneaking up a place to 3rd on the club records for 10kms - well done Jen!  It was a quiet week after that until Welsh Castles brought a whole new level of excitement to the club, with a second place finish overall for the ladies, and two yellow jerseys for Dave Chryssides and Mellisah Gibson!  Well done everyone - such a brilliant result!

Monday 30th May

Hatfield Broad Oak 10km

Ralph Dadswell   40.08

Lorraine Hill   49.19

Henry Dadswell  49.19

Vitality 10km

Jose Manuel Pabon (GBR) 0:36:45

John Foxall (GBR) 0:38:41  PB

James Linney (GBR) 0:40:07  PB

Jennifer Watt (GBR) 0:41:17  PB

Pardip Minhas (GBR) 0:41:32  PB

Sarah Bailey (GBR) 0:42:01  PB

Thomas Martini (GBR) 0:42:01

Kerstin Luksch (GBR) 0:42:10  PB

Kira King (GBR) 0:43:38  PB

Yvonne Linney (GBR) 0:43:42

Ben Cale (GBR) 0:45:17

Phil Cairns (GBR) 0:45:32

John Kenny (GBR) 0:45:48

James de Vivenot (GBR) 0:45:52  PB

Malgorzata Kucharska (GBR) 0:46:04  PB

Claire Morris (GBR) 0:46:09

Tim Marshall (GBR) 0:47:03

Jonathan Golub (GBR) 0:47:26  PB

Stefan Chybowski (GBR) 0:48:11  PB

Grainne Devery (GBR) 0:48:27

Catherine Jury (GBR) 0:48:57  PB

John Price (GBR) 0:49:36

Bernie Moran (GBR) 0:49:47

Chris Lambert (GBR) 0:50:28  PB

Yvette Burton (GBR) 0:50:28

Lisa Grover (GBR) 0:51:39  PB

Sjenka Leslie (GBR) 0:52:18  PB

Thim Engel (GBR) 0:52:32

Nick Davies (GBR) 0:52:47

Roy Witcomb (GBR) 0:53:18

Anne Sampson (GBR) 0:53:22

Alix Burge (GBR) 0:54:28  PB

James Close (GBR) 0:54:29  PB

Tanja Williams (GBR) 0:55:32  PB

Katie Murray (GBR) 0:56:05

Lucie Godfrey (GBR) 0:56:19

Veerle Heyvaert (GBR) 0:56:21  PB

Tara Flynn (GBR) 0:56:47

Tim Shields (GBR) 0:57:45

Rhian Linney (GBR) 0:58:39  PB

Mindy Walia (GBR) 1:00:14

Shaheen Hashmi (GBR) 1:02:56

Becky Silver (GBR) 1:03:16

Jane Wright (GBR) 1:03:33

Michael Limpert (GBR) 1:03:34

Martin Dolny (GBR) 1:04:17

Gary Hobbs (GBR) 1:04:20

Karen Gibson (GBR) 1:07:05

David Bays (GBR) 1:07:18

Polly Rawlings (GBR) 1:08:19

Sophia Lares-Brocket (GBR) 1:10:40  PB

Rachel de Garnham (GBR) 1:17:45

Susy Dand (GBR) 1:18:02

 

Saturday 4th June

5th Corrida ACS - Sao Bras Alportel (10km)

Hugo Guerreiro  44:01

Ealing Aquathon

Naomi White 29:28

Jenny Bushell 33:13

parkrun - to see the results for all parkruns, don't forget to click this link parkrun and scroll to the bottom of the page for the link to results from previous weeks

Sunday 5th June

Regent's Park 10km

Malgorzata Kucharska 45:37  PB

Chiltern Chase 15km

Allie Collins 1:33:34

Graham Holland  1:33:34

 

Welsh Castles Relay

Saturday 4th June

Stage  1     Tom Easten (V)                    00:59:07  (6)

Stage  2     Frank Doyle                         01:18:04  (32)

Stage  3     Jose Manuel Pabon              01:17:09 (10)

Stage  4     Kieran Santry                       01:03:28  (13)

Stage  5     Harry Claxton (V)                  01:07:46  (15)

Stage  6     Dave Chryssides (V)              01:04:52  (6 - Vet Stage Winner!)

Stage  7     Ralph Dadswell (V)               01:10:19  (30)

Stage  8     Ben Cale                            01:22:16  (29)

Stage  9     Niall Quinn                         00:55:08  (17)

Stage 10    Colin Overton                      01:20:37  (9)

 

Stage  1     Ellen Easten (FV)                   01:14:08  (40 - 3rd lady)

Stage  2     Rebecca Jackson (F)                 01:15:21  (20 - Ist lady; 2nd woman)

Stage  3     Emily Schmidt (F)                   01:39:56  (49 - 7th lady)

Stage  4     Lucy Rigg (FV)                      01:14:02  (48 - 7th lady)

Stage  5     Elizabeth Adams (FV)                01:16:27  (42- 4th lady)

Stage  6     Kelly Scanlon (F)                   01:17:56  (28 - 3rd lady)

Stage  7     Jennifer Watt (FV)                  01:14:02  (41 - 1st lady; 2nd woman)

Stage  8     Michelle Verbossche (F)             01:23:16  (34- 2nd lady)

Stage  9     Sophie Foxall (F)                   01:00:15  (32 - 2nd lady)

Stage 10    Melissah Gibson (F)                 01:35:49  ( 36- Stage Winner - 1st lady)

 

Sunday 5th June

Stage 11    Tom Rowles                         01:17:22  (8)

Stage 12    Phil Turner                         01:14:54  (19)

Stage 13    Simon Hardy                        01:11:37  (20)

Stage 14    Ewan Fryatt                         01:22:28  (36)

Stage 15    Alex Johnson                        01:21:50  (14)

Stage 16    Chris Lambert                       01:02:41  (22)

Stage 17    Paul Peasegood                     01:06:26  (32)

Stage 18    Brian Stakelum                      01:05:30  (22)

Stage 19    Paul Roberts (V)                    01:00:02  (28)

Stage 20    Ricardo Agostinho                   01:10:12 (37)

Stage 11     Claire Morris (FV)                  01:37:30  (50- 6th lady)

Stage 12     Michelle Tanner (F)                 01:21:07  (39 - 2nd lady)

Stage 13     Harriet Betteridge (F)              01:20:49  (40 - 2nd lady)

Stage 14     Charlotte Johnson (F)               01:26:53  (46 - 5th lady)

Stage 15     Kerstin Luksch (FV)                 01:33:48  (37- 5th lady)

Stage 16     Maria Fitzgerald (FV)               01:08:20  (38 - 5th lady) 

Stage 17     Hannah Copeland (FV)                01:05:05  (30 - 2nd lady)

Stage 18     Nicola Phelan (FV)                  01:10:34   (33- 3rd lady)

Stage 19     Elliot Christine (FV)               01:04:56  (38- 5th lady)

Stage 20     Yvonne Linney (FV)                  01:16:17  (50 -3rd lady)

You can view the latest club records here.

Finally, if you want results to be included in the weekly compilation, then don't forget to email race@ealingeagles.com with the details - it helps if you can include results for other eagles in the same race. Thanks!